EM - Urgasa, kas tai?

 Patarlė ruošk roges vasarą, o ratus žiemą tinka ir EM technologijai. Su Baikal EM-1 jau žiemą galima ruoštis naujam sezonui. Jeigu nuo rudens liko neišnaudoto EM preparato, jį galima panaudoti žiemą, ruošiant EM urgasą.


Urgasa primena EM– kompostą pagamintą namų sąlygomis, kuriame žolę pakeičia organinės, visų pirma virtuvės, atliekos. Naudojama viskas: daržovių lupenos, duonos atliekos, kiaušinių lukštai, žuvų kaulai, pelenai. Kuo daugiau ir įvairesnių sudedamųjų dalių, tuo didesnė maistinė vertė. Urgasos sudėtyje pati didžiausia EM koncentracija. Taip yra todėl, kad ją gaminant EM gauna lengviau įsisavinamą maistą negu žolė, ir todėl jie žymiai greičiau dauginasi.

 

Pradžioje būtina paruošti sausą raugą. Tam tikslui daromas „faršas“, mėsmale permalti 1kg maistinių atliekų. Po to iš faršo išspaudžiama perteklinė drėgmė ir lengvai padžiovinama išdėliojus ant popieriaus. Vėliau faršą reikia apipurkšti 50ml Baikal-EM-1, permaišyti ir sudėti į polietileninį maišelį. Išleisti iš jo visą orą, užrišti maišą ir paslėgti jį kokiu nors svoriu. Maišelyje vyks anaerobinis procesas. Po savaitės raugas paruoštas. Jį reikia išdžiovinti, pertrinti ir saugoti tamsioje vietoje.

 

Vėliau maistinės atliekos fermentuojamos, naudojant šį raugą.

 

Jeigu neturite galimybės terliotis su raugu, vietoj jo galite naudoti neskiestą Baikal – EM1.

 

EM – Urgasos gaminimas

 

Plastmasinio kibiro dugne padėti groteles arba kelis sukryžiuotus pagaliukus  ir patalpinti polietileninį maišelį humusui kaupti, atstumas iki dugno maždaug 5cm. Maišelio dugne padaryti 5-6 skyles, kad pro jas galėtų ištekėti skystis. Atliekas būtina sluoksniuoti 2-3cm sluoksniais, kiekvieną jų apiberiant 2 valg. šaukštais sauso raugo. Kaskart iš maišelio reikėtų išleisti orą ir iš viršaus uždėti kokį nors svorį. Teisingai sluoksniuojant, turėtų jaustis marinato kvapas. Ant paviršiaus gali atsirasti baltas pelėsis. Tai normalu.

 

Skystis, susikaupiantis kibiro dugne, nupilamas kas trys dienos ir juo galima laistyti kambarinius augalus praskiedus santykiu 1:2000. Neskiestas Em-skystis gali būti naudojamas apdorojant unitazą, kriauklę, kačių dėžutes, kamščių vamzdžiuose pašalinimui, nemalonių kvapų kanalizacijos vamzdžiuose panaikinimui. Tam tikslui nakčiai į vamzdį įpilamos 1-2 stiklinės  tirpalo 1:100. EM – skysčio nereikėtų saugoti, o panaudoti jį iš karto.

 

Sukauptas kibire maisto atliekas, fermentuoja dar 1 savaitę ir maišeliuose išneša saugoti į vėsią vietą (žiemą galima ir balkone). Pavasarį urgasą įterpia į lysves taip pat kaip ir EM – kompostą. Per žiemą sodininkai  gali pilnai save aprūpinti būtinu urgasos kiekiu.

 

 Urgasa iš maistinių atliekų – tai pati vertingiausia trąša EM – technologijoje.

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi






Saugos kodas:

Vardas: Dalia
Data: 2015-02-19
El. paštas:
Kompostavimui gyvulinės kilmės produktai netinka. Seno, perpuvusio mėšlo kompostuoti jau nereikia - jis jau tinkamas naudoti. Atsargiai: paukščių mėšlas koncentruotas, mepadauginkite. Kibiras tokios trąšos 2kv.metrams. Dar geriau šiltuoju laiku augalus laistyti tirpalu 1:10. Palaisčius užmulčiuoti.
Vardas: Laimute
Data: 2015-02-18
El. paštas:
Ar tinka kompostavimui gyvulines atliekos: kaulai, mesa? ar yra skirtumas, kokio senumo mesla deti kompostui lauke? radom kaime sauso sudziuvusio vistu meslo, kokiu 7metu senumo, galima toki naudoti? Ačiū
Vardas: Dalia
El. paštas:
Sveiki, viskas gerai, taip ir turi būti. Urgasa - tai nesubrendęs kompostas, koncentruota trąša (mikroorganizmų koncentratas). Skystis naudojamas taip pat kaip ir Baikal EM, o tirščiai kaip kompostas.
Vardas: Rita
El. paštas:
Kokia turi būti jau paruošta susifermentavusi urgasa - panaši į gerą kompostą? Bandžiau pasidaryti faršą, tai visai nepavyko - labai daug skysčio atliekose. Tada sluoksniavau atliekas ir laisčiau EM tirpalu 1:50 palaikytu sumaišius su saldžiu sirupu. Laikiau polietileniniame maišelyje kibire paslėgusi tris savaites. Kibiras stovi vonioje ant šildomų grindų. Skystį nupildavau. Bet maišelio turinys netapo panašus į kompostą - juodą purią žemę. Jaučiasi rūgštus marinato kvapas, bet atliekos galutinai nesusifermentavusios. Atliekos smulkintos, bet stambesni gabalai dar likę. Gal taip ir turi būti??