Pati auginu daržoves

Pradžioje apmąstau, ko aš noriu. Tada galvoju, ko man tam norui įgyvendinti reikia.


1. Pirmiausia – sėklos

Kokios jos man reikalingos? Ar pigios, lietuviškuose pakeliuose iš prekybos centrų. Ar tris kartus brangesnes užsieniniuose pakeliuose?

 

Iš patirties galiu pasakyti, kad daigumas tas pats. Reikia žiūrėti į galiojimo terminą.

Raidė “F” prie sėklų pavadinimo rodo, kad tai hibridas, todėl išaugus augalui, jų sėklų rinkti neverta, nes užaugs toli gražu ne tai, ką jūs turėjote pirmaisiais metais ir kas pavaizduota ant sėklų pakelio.

Jeigu ant pakelio pažymėta, kad sėklos beicuotos, tai reiškia, kad sėklos yra apveltos kažkokių cheminių medžiagų mišiniu, kuris stabdo ligų plitimą, skatina vienodesnį dygimą ir greitesnį daigų augimą. Tai reiškia, kad kenkėjai nesikėsins suvalgyti jūsų sėklų. Tokias sėklas reikia sėti su pirštinėmis arba bent jau pasėjus rankas kruopščiai nusiplauti su muilu.

Turint laiko ir noro sėklas galima beicuoti patiems, bet jau natūraliu būdu. Tam galima panaudoti džiovintų dilgėlių miltelius, pelenus. Sėklos sudrėkinamos, apveliamos pasidarytais milteliais, išdžiovinamos ant popierinės servetėlės. Laikomos popieriniuose arba medžiaginiuose maišeliuose. Jokiu būdu jų laikyti negalima polietileniniuose maišeliuose, kad nesupelytų. Dažniausiai šis darbas atliekamas žiemą, nes atėjus pavasariui tam laiko nelieka.
 
darzoviu langas

2. Žemės ir taros pasirinkimas


 Jeigu daigai nebus pikiuojami, ant palangės augs 30–35 dienas (salierai, porai, kopūstinės daržovės, gėlės), naudoju durpių substratą, skirtą pomidorų daigams.


Daigams išpikiuoti (paprikos, baklažanai, pomidorai) ruošiu žemės mišinį. ¼ indelio užpildau tuo pačiu durpių substratu, 2/4 – kompostine žeme (naudoju “Senelio kompostą”) ir galiausiai ant viršaus užpilu to paties durpių substrato. Žemių nepermaišau! Apatinis durpių sluoksnis sugeria drėgmės pertekliųVidurinis – maitina augalą. Viršutinis sluoksnis atlieka mulčiavimo funkciją. Į dirvą sodinama su visu žemių gumulu.


Trumpalaikiam daigų auginimui naudoju durpes todėl, kad jos gerai apvelia šaknis ir daigus dalinant, nenubyra nuo jų. Tai apsaugo šaknis persodinant į dirvą.


Tara: tokia, kokią turime. Jeigu plastmasinė, tai geriau nepermatoma, tamsi. Pikiavimui naudoju tetrapako pakelius, nupjautus 8–10 cm aukštyje. Naudojant tetrapakus, ant 1 m palangės jų telpa net 40!


Jeigu naudoju plastikinius indelius (nuo grietinės, jogurto), tai pirmiausia su žirklėmis dugne praduriu skylutę, įdedu 1keramzito grūdelį. Sodinant į gruntą keramzito grūdelį išimu. Jį galima dar nekartą panaudoti. Jis skirtas sugerti drėgmės pertekliui, kad augalų šaknys nesupūtų.


3. Ką darau pasėjusi sėklas?


Palaistau, indelį įkišu į polietileninį maišelį, užlenkiu kraštą ir užkeliu aukštai palubėn ant pakabinamų virtuvinių spintelių. Ten – idealiausios sąlygos sėklai sudygti: šilta ir drėgna. Indelį tikrinu po 3–5 dienų. Sėkloms sudygus, indelį perkeliu ant palangės, maišelį nuimu, nuo jo nukratau vandens lašelius ir vėl uždedu. Su maišeliu laikau dar keletą dienų, kad daigai lengviau prisitaikytų prie pasikeitusių sąlygų. Pavėlavus nukelti sudygusias sėklas nuo spintelių daigai ištįsta – per mažai šviesos.


4. Kada ką sėju


Augalus skirstau į ilgos ir trumpos vegetacijos. Pačios ilgiausios: paprikos, baklažanai, petunijos. Juos sėju sausio pabaigoje, vasario pradžioje. Į dirvą juos sodinu gegužės mėnesį. Pomidorus sėju nuo kovo pradžios iki vidurio. Visus augalus pikiuoju išdygus pirmiesiems tikriems lapeliams. Kartu su pomidorais sėju porus ir salierus. Kopūstines daržoves sėju nuo kovo vidurio iki balandžio pradžios, jų nepikiuoju. Ant palangės jie auga 30–35 dienas. Gėles sėju nuo balandžio pradžios iki vidurio, jeigu ant sėklų pakelio nenurodyta kitaip. Į dirvą sodinu praėjus šalnoms.

 

daigai ant palanges

5. Laikas išsodinti į dirvą

 

Prieš sodindama patikrinu, ar žemė pakankamai įšilusi ir drėgna. Prakapstau maždaug 10 cm gylio duobutę, padedu ranką – rankai turi būti nei šilta, nei šalta. Iškapstytas žemes suspaudžiu saujoje. Turi netekėti vanduo. Atgniaužus saują žemė turi išlikti suspausta – nesubyrėti grumsteliais. Tuomet galima ir sėti, ir sodinti.

 

6. Mėnulio fazės. Ar tai svarbu?

 

Taip, tai svarbu! Skirtumą aš jau pajutau.

 

Kas auga virš žemės – sėju ir sodinu per priešpilnį (pomidorai, agurkai, salotos, žirniai, kopūstai ir t. t.)

 

Kas auga žemėje – sodinu per delčią (morkos, burokai, ridikėliai).

 

Tą dieną, kai keičiasi mėnulio fazės, geriau nieko nesėti ir nesodinti, nes bus vienas nusivylimas – augalai prastai dygs ir skurs.

 

Dalia Katilevičienė

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi


Saugos kodas:

Vardas: Daiva
El. paštas:
Sveiki,mus labai sudomino augalas Stevija.Gal galetume gauti flenciuka to augalo,ar nupirkti?
Vardas: ALDONA
El. paštas:
KADA SETI POMIDORU SEKLAS
Vardas: Dalia
El. paštas:
Visada paprikas sėju vasario pradžioje,bet palankių dienų kalendoriaus dar nesudariau.
Vardas: Laima
El. paštas:
Noriu sužinoti, kada dabar sėti paprikas? Iš anksto dėkoju.
Vardas: Rita
El. paštas:
noreciau pritarti del menulio... tikrai greiciau dygsta ir augalai buna tvirti ir grazus... geriau jau veliau seti, bet butent tomis dienomis, negu anksciau nepalankiomis...laiku seti pralenkia nelaiku setus visais atzvilgiais... jei nepasirodysiu ikyri, idedu adresa vokieciu svetaines, kur informacija pagal menuli ne tik darzui bet ir ivairiems kitiems ukio darbams, tokiems kaip skalbimas, dazymas, statybos... siu autoriu knygu yra ir musu knygynuose... http://www.paungger-poppe.com/index.php?option=com_wrapper&Itemid=104
Vardas: Dalia
El. paštas:
Kalendorius skirtas Lietuvai.Kitoms šalims jis skirsis.Pvz. Maskvos srityje reikės pridėti 1 dieną, o Austrijoje atimti 2. Su kitų šalių kalendoriais nebuvau susidūrusi, todėl nieko negaliu pasakyti. Kalendorius skirtas tiek daiginimui, tiek sodinimui į pastovią vietą.
Vardas: milginta
El. paštas:
bandysim naudotis jusu patarimais.
Vardas: Akvile
El. paštas:
Sakyte prasau, ar yra skirtumas kada ka sodinti atsizvekgiant i palankias dienas ir menuli, jei gyvenu prie vidurzemio juros. ten klimatas kur kas siltesnis. ruosiu darza balone . tos palankios dienos skiriamos sudaiginimui ar pastoviam sodinimui i zeme?aciu!