Kompostuojantis tualetas
Nuo žmogaus gyvenimo sodyboje lieka atliekų. Kyla natūralus klausimas: "kur jas dėti?" Viena iš žmogaus paliekamų atliekų rūšių yra tualeto turinys. Kai kam tai yra didžiulė problema, nes šitas dalykas gali patekti į šulinio vandenis, be to, kaimo tualetai baisiai smirda, o kelis metus panaudojus reikia duobę iškasti kitoje vietoje arba išvalyti duobės turinį. Tas yra labai nepatogu. Tačiau yra labai paprasta išeitis - kompostuojantys tualetai. Jie nesmirda, požeminiai vandenys neužteršiami, juos paprasta prižiūrėti, o, svarbiausia, juos naudojant lieka ne atliekos, o kompostas, t.y. vertinga medžiaga, kuria galima patręšti medelius, o, palaikius per žiemą lauke ir atsikračius galimų žmogaus parazitų, tokį kompostą galima naudoti ir darže.
Kompostuojantis tualetas lauke
Žmogus, pripratęs prie miesto patogumų, paprastai jų nepastebi ir nevertina. Tačiau, neturint patogumų savo sode ar sodyboje, to pastebėti neįmanoma ir sklypo savininkui tenka apie daugelį dalykų susimąstyti.
Žinoma, galima pasielgti įprastu būdu: iškasti duobę, sukalti iš lentų „būdelę“. Tačiau duobė, kad ir po labai gražiu pastatėliu, tik laikinas ir tik dalinis problemos sprendimo būdas. Jau po metų ar dviejų toje vietoje gali pasklisti nemalonus kvapelis, o, esant sklype šuliniui, kyla grėsmė jį užteršti.
Vakarų pasaulis jau seniai naudojasi biotualetais, atitinkančiais visas sanitarines normas ir pasaulinius standartus. Tačiau ką daryti, jeigu jų kaina „kandžiojasi“ ir nepatinka tai, kad pats tualetas yra pagamintas iš nenatūralių medžiagų?
Mes šią problemą sprendėme kitu būdu.
Parinkome savo sklype vietą, iškasėme duobę, į kurią įstatėme didelę plastmasinę statinę. Ant duobės pastatėme iš lentų sukaltą tualeto pastatą. Patogumai viduje – kiekvieno žmogaus fantazija. Svarbu, kad po apačia būtų kokia nors talpa, o atsisėsti patogu. Toliau atsivežame maišą durpių, kur nors gauname pjuvenų, pasirūpiname pelenų. Ir visa tai nedideliais kiekias užpilame po kiekvieno pasinaudojimo tualetu.
Kvapo niekuomet nebūna jokio. Jokiu būdu į statinę negalima mesti jokių sintetinių dalykų. Šiltu metų laiku tai puikus biotualetas lauke.
Po kurio laiko, kai statinė grėsmingai papilnėja, reikia apskaičiuoti savo jėgas, kad pajėgtum laiku ją ištraukti. Labai patogu, kai dangtis ant statinės – užsukamas. Tada iškėlimo procedūrą atlikti labai paprasta.
O kur išpilti statinės turinį? Žinoma, kad į kompostą, kur papildomai dar pridedame žolės, lapų, susmulkintų šakų ir viso kita, kas tinka kompostui.
Tarp kitko, šiltesniu oru beveik viskas suspėja susikompostuoti jau statinėje, tad į kompostą išpilame jau tikrą juodžemį. Naudinga, kad komposto krūvoje išpiltas turinys pagulėtų metus, kitus. Tuomet žūva daugelis žmogaus organizmo parazitų. O po metų – dviejų kompostas paruoštas. Jį jau galima naudoti.
Algirdas Katilevičius
Kompostuojantis tualetas namuose
Kompostuojantis tualetas gali būti įrengtas ir namuose, kad nereikėtų eiti į lauką. Tai ypač patogu šaltuoju metų laikotarpiu. Tualeto patalpoje įrengiama patogi sėdėjimui vieta, o jos viduje pastatomas kibiras. Šalia pastatoma talpa pjuvenoms. Pasinaudojus tualetu turinys užberiamas pjuvenomis ir jokio kvapo nelieka.
Norint pagerinti gaunamo komposto kokybę galima berti ne tik pjuvenas, bet ir pamaišant jas su pelenais ir durpėmis. Tačiau galima berti vien pjuvenas. Taip pasaulyje daroma ir iš tualeto turinio gaunasi kvepiantis juodžemis.
Kai kibiras prisipildo jį reikia išnešti ir išpilti į komposto vietą.
Taip pat siūlome paskaityti knygos apie kompostuojančius tualetus ištrauką išverstą į lietuvių kalbą. Ją galite rasti čia:Kompostavimo Dao.
Daugiau kompostuojančio tualeto nuotraukų galite rasti čia:
http://www.omick.net/composting_toilets/composting_toilets.htm
Laimis Žmuida