Kompostuojantis tualetas

tualetukasNuo žmogaus gyvenimo sodyboje lieka atliekų. Kyla natūralus klausimas: "kur jas dėti?" Viena iš žmogaus paliekamų atliekų rūšių yra tualeto turinys. Kai kam tai yra didžiulė problema, nes šitas dalykas gali patekti į šulinio vandenis, be to, kaimo tualetai baisiai smirda, o kelis metus panaudojus reikia duobę iškasti kitoje vietoje arba išvalyti duobės turinį. Tas yra labai nepatogu. Tačiau yra labai paprasta išeitis - kompostuojantys tualetai. Jie nesmirda, požeminiai vandenys neužteršiami, juos paprasta prižiūrėti, o, svarbiausia, juos naudojant lieka ne atliekos, o kompostas, t.y. vertinga medžiaga, kuria galima patręšti medelius, o, palaikius per žiemą lauke ir atsikračius galimų žmogaus parazitų, tokį kompostą galima naudoti ir darže.


Kompostuojantis tualetas lauke

Žmogus, pripratęs prie miesto patogumų, paprastai jų nepastebi ir nevertina. Tačiau, neturint patogumų savo sode ar sodyboje, to pastebėti neįmanoma ir sklypo savininkui tenka apie daugelį dalykų susimąstyti.

Žinoma, galima pasielgti įprastu būdu: iškasti duobę, sukalti iš lentų „būdelę“. Tačiau duobė, kad ir po labai gražiu pastatėliu, tik laikinas ir tik dalinis problemos sprendimo būdas. Jau po metų ar dviejų toje vietoje gali pasklisti nemalonus kvapelis, o, esant sklype šuliniui, kyla grėsmė jį užteršti.

Vakarų pasaulis jau seniai naudojasi biotualetais, atitinkančiais visas sanitarines normas ir pasaulinius standartus. Tačiau ką daryti, jeigu jų kaina „kandžiojasi“ ir nepatinka tai, kad pats tualetas yra pagamintas iš nenatūralių medžiagų?

 

tualetas viduje

 

Mes šią problemą sprendėme kitu būdu.


Parinkome savo sklype vietą, iškasėme duobę, į kurią įstatėme didelę plastmasinę statinę. Ant duobės pastatėme iš lentų sukaltą tualeto pastatą. Patogumai viduje – kiekvieno žmogaus fantazija. Svarbu, kad po apačia būtų kokia nors talpa, o atsisėsti patogu. Toliau atsivežame maišą durpių, kur nors gauname pjuvenų, pasirūpiname pelenų. Ir visa tai nedideliais kiekias užpilame po kiekvieno pasinaudojimo tualetu.

Kvapo niekuomet nebūna jokio. Jokiu būdu į statinę negalima mesti jokių sintetinių dalykų. Šiltu metų laiku tai puikus biotualetas lauke.

Po kurio laiko, kai statinė grėsmingai papilnėja, reikia apskaičiuoti savo jėgas, kad pajėgtum laiku ją ištraukti. Labai patogu, kai dangtis ant statinės – užsukamas. Tada iškėlimo procedūrą atlikti labai paprasta.

O kur išpilti statinės turinį? Žinoma, kad į kompostą, kur papildomai dar pridedame žolės, lapų, susmulkintų šakų ir viso kita, kas tinka kompostui.

Tarp kitko, šiltesniu oru beveik viskas suspėja susikompostuoti jau statinėje, tad į kompostą išpilame jau tikrą juodžemį. Naudinga, kad komposto krūvoje išpiltas turinys pagulėtų metus, kitus. Tuomet žūva daugelis žmogaus organizmo parazitų. O po metų – dviejų kompostas paruoštas. Jį jau galima naudoti.

Algirdas Katilevičius

Kompostuojantis tualetas namuose

Kompostuojantis tualetas gali būti įrengtas ir namuose, kad nereikėtų eiti į lauką. Tai ypač patogu šaltuoju metų laikotarpiu. Tualeto patalpoje įrengiama patogi sėdėjimui vieta, o jos viduje pastatomas kibiras. Šalia pastatoma talpa pjuvenoms. Pasinaudojus tualetu turinys užberiamas pjuvenomis ir jokio kvapo nelieka.

 

pjuvenu tualetas namie

 

Norint pagerinti gaunamo komposto kokybę galima berti ne tik pjuvenas, bet ir pamaišant jas su pelenais ir durpėmis. Tačiau galima berti vien pjuvenas. Taip pasaulyje daroma ir iš tualeto turinio gaunasi kvepiantis juodžemis.

Kai kibiras prisipildo jį reikia išnešti ir išpilti į komposto vietą.

Taip pat siūlome paskaityti knygos apie kompostuojančius tualetus ištrauką išverstą į lietuvių kalbą. Ją galite rasti čia:Kompostavimo Dao.

Daugiau kompostuojančio tualeto nuotraukų galite rasti čia:
http://www.omick.net/composting_toilets/composting_toilets.htm

Laimis Žmuida

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi


Saugos kodas:

Vardas: Eimantas
Data: 2017-05-27
El. paštas:
as domiuosi miniatiuriniais namaisjie itin populiarus amerikoje,naujojoje zelandijoje ir ten visi naudoja tualetus,kaip minima siame straipsnyje,jau isziurejau keliasdesimt zmoniu pasakojimu ir jie visi buvo itin patenkinti,taciau naudoti si komposta darze niekas nepatare,o kitiems augalams nieko tokio.
Vardas: Bakis
Data: 2017-03-22
El. paštas: luka.montego@gmail.com
Pritariu, idėja tikrai nebloga. Tačiau gal kas nors turi įdėjų apie normalaus tualeto įrengimą viduje? Niekaip neapsisprendžiame ar tinktis pastatomą ar pakabinamą klozetą. Plius, kiekvienas klozetas atrodo išskirtinai ir dėl to dar sunkiau apsispręsti. Neseniai apsižiūrėjau šioje svetainėje esančius klozetus http://www.santechnikavoniai.lt/santechnine-keramika-wc-bide-praustuvai/unitazai.html . Gal gal nors esate pirkę ir turite blogų ar gerų atsiliepimų?
Vardas: Pirtininkas
Data: 2015-12-13
El. paštas: info@pirtininkas.lt
jau penkti metai naudoju.. viskuom patenkintas kompostavimo gardus modifikavau - darau iš tvoros vielinio tinklo - gaunasi apvalus gardai. tokių tualetų turiu net penkis - tame tarpe automobilyje (kartais praverčia :) ) pjuvenas iki šiol gaunu "už ačiū" - idealus tubzikas kaimui ir kelionėms
Vardas: Kęstas
Data: 2015-05-13
El. paštas:
Na, askaridžių ir kitų labiausiai paplitusių žmogaus kirmėlių kiaušinėliai komposte žūna tik jam pasiekus 70 laipsnių temperatūrą. Tyrimai rodo, kad kitu atveju kiaušinėliai komposte gyvybingi išbūna ne du, o 5-7 metus (priklausomai nuo parazito rūšies). Taip kad šaltas kompostavimas fekalui, ypač jeigu rezultatas pilamas ant daržų, yra žaidimas su ugnimi. Suvalgysi paskui braškę nuo tokio daržo ir gausi kirmėlę, kurią turėjo kokio prieš penkis metus svečiuose buvusio tolimo pažįstamo anūkas.
Vardas: pirtininkas
El. paštas:
jokių problemų su bllusomis ar skysčiu nėra - kibire viršuj būna tik sausos pjuvenos - todėl jokių vabzdžių nėra. turinio užkasinėt nereikia- jis kompostuojasi antžeminiuose garduose - patikrinta- nelieka jokio žmogaus turinio nei popieriaus nei kvapo
Vardas: Vanda
El. paštas:
Cia kai kurie komentatoriai raso, kad reikia pradurti skyles talpoj, to daryti jokiu budu negalima, ypac jei turite sodyba netoli ezero ar kokioj saugojamoj teritorijoje ( nacionaliniame parke ar pan.), jus gausite nemaza bauda uz tai, nes talpos turinys jokiu budu negali prasisunkti I grunta. Be to, skaiciau, kad reikia sumontuoti nesudetinga ventiliacijos sistema, kad oras irenginyje laisvai judetu.
Vardas: Zmogus
El. paštas:
O klausimas iškyla, ar neatsiranda blusų sumaišius šlapimą su pjuvenomis? Esu nekartą matęs ir girdėjęs, kai pjuvenas sumaišius su šlapimu pradeda daugintis blusos. Kaip jų išvengėt?
Vardas: pirtininkui
El. paštas:
o kur jau čia taip pjuvenos už dyka? Visur reikia pirkti ...
Vardas: vytenis
El. paštas:
Gal ir neblokai toks kompostavimo budas, bet man kaip gyvenanciam per vasara sodo namuke, butu baisoka vien del kaimynu,nes kaskaip savo uzkastas turinys gali patekt i gruntinius vandenis, or ir darze paciam nemalonu kratyt visa ta komposta kur veliau braskes sodint...,manau geriau ir paprasciau naudoti biotualeta, turiu jau 2 metus,ipilu specialaus skyscio slakeli ir kol 200 l. uzpildau "geru turiniu" tai nei smirda nei ka, atvaziuoja masina ir isiurbia viska. zodziu manau kad toks variantas geriau, nei paciam varkt gaminantis budele. jei kam idomu tai is cia pirkau: http://www.gpp.lt/article/archive/152
Vardas: Irena
El. paštas:
Sveiki, mes tokį bio tualetą jau seniai naudojame savo sodybos lauko išvietėje. Idėją parsivežiau iš Australijos. Ten teko šiek tiek pakeliauti. Vietovėse, kur nėra vandens, bet yra vieši tualetai, vietoj vandens turiniui "nuplauti" naudojamos pjuvenos turiniui "nustumpti". Man ši idėja labai patiko ir mes ją sėkmingai taikome Lietuvoje. Ir vanduo nenaudojamas bereikalingai, ir kvapo nėra, nes kiekvienas panaudoja saują pjuvenų. Iš pradžių visiems tai kėlė nuostabą, bet ilgainiui visi priprato. Tiesa, kietą turinį mes sėkmingai užkasame, nes jis kaupiasi didelėje statinėje. Drėgmė nesikaupia, nes statinės dugnas yra skylėtas ir išklotas stambiais akmenėliais. Todėl drėgmė sėkmingai susigeria į gruntą, nes tualtras pastatytas, kaip ir priklauso, gerokai nuošaliau. Geros dienos, Irena
Vardas: Algirdas
El. paštas:
Žmonių atliekos yra kenksmingos helmintų kiaušinėliais. Tačiau tų pačių helmintų kiaušinėlių yra ir karvių ir arklių mėšle, kurie yra naudojami ne tik komposto gaminimui, bet ir laukų tręšimui iš karto, neperleidžiant per kompostą. Tų pačių helmintų kiaušinėlių pakankamai yra ir dirvoje, dėl to ir jokiu būdu nepatartina valgyti jokių neplautų daržovių. Bet helmintų kiaušinėliai komposte žūva maždaug po dviejų metų. Todėl jeigu žmonių atliekos yra pilamos į kompostą, šį kompostą reikėtų naudoti ne anksčiau nei po 2 metų.
Vardas: autoriui
El. paštas:
laukaime komentaro i paskutini komentara - argi zmoniu atliekos, kad ir kompostuotos, nera kenksmingos????
Vardas: J
El. paštas:
tai va kuom maituna darzoves juk girdejau kad zmogaus ismatos yra kenksmingos daR GERAI JEIGU PATYS TRESIA IR PATYS VALGO BET JEIGU PATENKA ANT KITU STALO APSIVEMCIAU FUI DAUGIAU IS TURGAUS NIEKO NEPIRKSIU
Vardas: ramunas
El. paštas:
as pirty pastaciau - kaip ziemini varianta, o vasarai sukalsiu budele ir pastatysiu uz pirties-piramides
Vardas: Genovaitė
El. paštas:
Labai puikūs patarimai dėl lauko tualeto turinio.būtinai pasinaudosim šiais patarimais.
Vardas: Pirtininkas
El. paštas: ramunas@pirtininkas.lt
aš išbandžiau- akurat NESMIRDA - dabar darysiu tubziką prie pirties.... ne- tris tubzikus vienas bus tupykla už pirties, antras- "mobilus" - dėžė su kibiru ir dangčiu - pastatoma pagal poreikį arba pirties koridoriuke (tuo atveju jeigu žmonės nakvos pirtyje) arba namie ( kai nesinorės eiti į šaltą namų tubziką), ir ka tik minėtame namų tubzike - demontuosiu unitazą žiemai (o gal ir visam laikui), nes žiemos metu vandens sistema kartais užšala.... labai gera idėja! o ir pjuvenų galima gauti pakankamais kiekiais - berčinių nuo obliavimo ir šlifavimo- pirmosios smulkios ir pagal dydį prilygsta pjautinėms, o šlifuotos- aplamai dulkės - jų visai nedaug reikia ir visas tas malonumas (pjuvenos) - UŽ DYKĄ
Vardas: Raimonda
El. paštas:
Genialu!!! Gyvename JAV kaime, kalnuose,kur juodzemio ir komposto beveik neimanoma gauti ir, stai, jusu pagalba, problema isspresta. Didziulis dekui!
Vardas: Tadas
El. paštas:
Pačiupinėti suomiškus kompostuojančius tualetus galima Kaune: http://www.atliekutvarkymas.lt/1345/inventoriaus-pardavimas.html
Vardas: Algirdas
El. paštas:
plastmasinė talpa patogiausia. Visa kita aprašyta straipsnyje - viskas labai paprasta
Vardas: jurate
El. paštas:
Super sprendimas sodyboje! nesenai isigijome sodyba ir vis sukame galva kaip ir kur isirengti tualeta, o cia prasau kazkaip ir aptikau si puslapiuka:) Labai patiko, tik turiu klausima - o ta talpa, i kuria patenka visas turinys, is kokios ji medziagos?gali buti plastmasine? Ir kokie dar pastebejimai i ka reiktu atkreipti demesi irenginejant toki objekteli :) esam visiski nespecialistai ir nezinovai:)
Vardas: lina
El. paštas:
labai fainas dalykas tik dar noreciau suzinoti kaip pasistatyti " budele kad ziema nepustu vejas. nes nemoku
Vardas: Daina
El. paštas:
Aciu, Algirdai, uz atsakyma :)
Vardas: Algirdas
El. paštas:
Mūsų lauko biotualetui jau 5 metai. Jokiu skyliu nėra ir mums jų netrūksta. Viskas puikiai susigeria į durpes, pjuvenas ir pelenus. Pelenus naudojame tik jeigu atsiranda nors mažiausias kvapelis, t.y., labai retai.
Vardas: Daina
El. paštas:
Labai gera ideja, kuria ketiname naudotis. Man tik kilo klausimas paziurejus kelis filmukus apie kompostuojancius tualetus - ar tikrai reikia dugne pradurti skyles? Lauke tai pritaikyti imanoma, bet patalpoj naudojantis tokiu tualetu, juk nepradursi? Ar visa dregme susigeria i pjuvenas ir durpes? Aciu uz atsakyma :)
Vardas: Rolandas
El. paštas:
Kur paciupineti sita tualeta?
Vardas: fuksas
El. paštas:
Geri tualetai. Kaimiečiai jų konstrukcijos ir reikalingumo neperkanda.
Vardas: alnija
El. paštas:
ideja patiko. liko tik pritaikyt ir įrengt, nes "patogumai" už 200 m ir tai tikrai nepatogu
Vardas: Natalija
El. paštas:
Labai gera ideja. Zmogus irgi gyvas organizmas ir viskas kas po jo lieka yra ekosistemos dalis. Norint sukurt besisukanti ekosistemos cikla savo sklype, toleto turinys turi iskeliauti i zeme. Be to, mano subjektyve nuomone, taip vyksta ir savotiskas informacijos ciklas. O apie kokius vietinius valymo irenginius kalbejo Nustebes?
Vardas: Nustebes
El. paštas:
Na, jega. Labai idomus dalykas tas kompostuojantis tuoletas, bet as sav osodyboj greiciausiai naudosiu vietinius valymo irenginius. Na, man jie kazkaip patikimiau skamba, jei kompostuojantis tulikas.