Rauginti kopūstai – be cukraus ir druskos

Nuo seno žiemai žmonės raugindavo kopūstus. O kopūstų rauginimo receptų – galybė. Turbūt sunku rasti žmogų, kuris raugindamas kopūstus nepanaudotų kokios nors savo gudrybės, kurios pagalba jam skaniausi būtent jo rauginimo kopūstai. Ir visuose receptuose būtini komponentai – cukrus ir druska. O ar galima apseiti be jų ir gauti puikaus skonio raugintus kopūstus ?


Atsakymas taip. Mes jau eilę metų raugiame kopūstus be druskos ir cukraus ir jų skoniu esame labai patenkinti, o ir pasigaminti juos lengva.

 

Pirmiausiai, pasiryžkite vieną kopūstą paaukoti. Bet ne bet kam, o savo ir artimųjų labui.

 

Kopūstas rauginimui paprastai pjaustomas arba sutarkuojamas ir užpilamas šaltu vandeniu (kad apsemtų). Paliekama rūgti apie 3 paras šiltai. Po to, kai atsiranda rūgštus kvapas, paragaukite skystį – jis turi būti maloniai, švelniai rūgštus.

 

               Kopūstas nuspaudžiamas ir išmetamas. Bus naudojamas tik skystis – tai jūsų raugas. Jis perkošiamas.

 

               Jau kitas kopūstas supjaustomas kaip rauginimui ir dedami prieskoniai, kas ką mėgsta: morkos su kmynais, spanguolės arba lauro lapai, pipirai ir t.t.

 

                Kopūstą su prieskoniais sumaišome, sudedame į rauginimui skirta indą ir užpilame pasigamintu raugu. Paslegiame.

 

                Šiltai laikome 2 paras, 2 kart per dieną badome medine lazdele, kad išeitų rūgimo metu sisdariusios dujos.

 

                 Po to kopūstai laikomi 3 paras vėsiai. Ir viskas. Po to galime valgyti. Jus nustebins labai švelnus kopūstų skonis. Mes pripratę prie aštresnio skonio todėl raugintus kopūstus naudojame kaip pagrindą ir dedame aštresnius priedus: burokėlius, svogūnus su aliejumi ir t.t.

 

                 Tokie kopūstai tinka ir sriubai virti. Naudojami tik kopūstai. Likęs skystis (raugas) naudojamas kitai porcijai raugti.

 

                 Tokiu būdu nereikia didelių indų, galima raugti tik, pavyzdžiui, vieną kopūsto galvą. Jau turint pasigamintą raugą, kopūstai greičiau įrūgsta. Jei tuo metu nenorime raugti kitos porcijos, raugą galime išlaikyti šaldytuve uždarame inde iki mėnesio.

 

                 Jeigu raugti daugiau neketiname, raugą galime išgerti tai labai skanu ir sveika.

 

 

 

Dalia

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi






Saugos kodas:

Vardas: Lina
El. paštas:
Man gavosi minkšti, košė, o ne kopūstai.Išvis iš pilno puodo, tik ant dugno kopūstų liko :)) Pirmąkart tuo užsiėmiau ir nesėkmingai.Gaila kopūstų :)
Vardas: Jurgita
El. paštas:
Na ir šaunuoliai tie lietuvaičiai,prigalvoja pigiai ir skaniai,tikrai išmėginsiu ir dėkosiu...
Vardas: del minkstumo
El. paštas:
Ačiū už atsakymą, buvo tikrai per šilta. Ir dar ilgokai palaikiau. O kopūstai tai tikrai geri... Bandysiu dar kartą.
Vardas: Dalia
El. paštas:
Dažniausia priežastis - per šilta.Po paros ragauju, jeigu aitrumas dingo, užtenka laikyti šiltai. Geriau ilgiau laikyti šaltai. Ir dar priklauso nuo kopūstų. Jeigu kopūstai buvo gausiai tręšti azotinėmis trąšomis,jie bus mink
Vardas: Klausimas
El. paštas:
Kažkodėl labai minkšti gavosi...
Vardas: Dalia
El. paštas:
Pirmo kopūsto neslėgiau, dengiau rankšluosčiu.
Vardas: indre
El. paštas:
Sakykite, o pirmo kopusto paalegti nereikia? Kaip dėl uzdengimo? Marlę ar galima sandariai? Labai tikiuosi greito atsakymo.
Vardas: Dalia
El. paštas:
Raugui naudoju apynius. Užplikau, paverdu ant lėtos ugnies kokias 5-10 min., uždengiu servetėle ir laikau, kol atsiranda rūgštus kvapas. Nukoštą skystį naudoju vietoj mielių. O toliau tradiciškai, kaip visuose receptuose.
Vardas: Kristina
El. paštas:
Sveiki. Ar galetumeta papasakoti apie duonele, kuria kepate? Koks receptas? Kaip rauga pagaminti? O gal dar zinote kaip uogas uzkonservuoti ziamai be cukraus? Aciu :*
Vardas: Dalia
El. paštas:
Pirmas kopūstas išmetamas, nes jis buvo užpiltas vandeniu ir kopūstų sulčių procentas gautame rauge dar nedidelis. Su kiekviena kita raugiamo kopūsto porcija tas procentas didėja. Turint pasigamintą (skanų) raugą išlaikomas pastovus (patinkamas) skonis, kiek kartų beraugtum. Beje, pirmas kopūstas ir neskanus, beveik beskonis. Kopūstas nemaigomas, nemušamas, nekočiojamas ar kaip kitaip neterorizuojamas. Užpylus pasigamintu raugu, kopūstai būna traškūs. Jeigu nemaigytą kopūstą paslėgsi, jis nerūgs, o pelys, nes nebus rūgšties, kuri saugo nuo pelėsio. Čia kaip duonos kepime-pasigamini tešlą ir pastoviai jos pasilieki kitam kepimui. Todėl ir kiekvienos šeimininkės duona, šiuo atveju kopūstai, kitokie.
Vardas: Tadas
El. paštas:
Viskas puiku, tik nesupratau kam išmesti pirmą kopūstą? Aš darau taip. Minimalistinis variantas: supjaustai kopūstą, sukočioji bulvių kočėlu ir savaitę (laikant šaltai) arba tris dienas (laikant šiltai - kambario temperatūroje) kas dien po kartą perkočiojama dar kartą (irgi kad dujos išeitų ir rūgtų greičiau. Skysčio pasidaro iš pačio kopūsto, įrūgsta puikiai, skonis irgi puikus. O visi priedai pagal skonį. Aš dedu svogūnų ir česnakų. Kartais darau kopūstus su obuoliais, kartais ciberžole, pipirais, kmynais ir t.t. - čia jau fantazija...