Kaip ruošti EM kompostą

Norint sukurti derlingą daržą,  lysves būtina praturtinti kompostu ir pavasarį ir  (kas ypatingai svarbu!) rudenį. Tam tikslui  pageidautina darže turėti dvi kompostines krūvas – “rudeninę” ir “pavasarinę’. Būtent rudenį ir pavasarį daržo teritorijoje ir netoli jo daugybė visokių organinių medžiagų – augalų likučiai, lapai, žolė, šiukšlės, pjuvenos,popierius, kas turi gyvūlių – jų mėšlas, paukščių kraikas. Daržus tvarkome pastoviai ir rudenį ir pavasarį, todėl surinkti aukščiau išvardintą organiką neturėtų būti sunku. Tuo tarpu, važiuodami pavasarį ar rudenį pro sodus ar sodybas, matome degančius laužus. Taip žmonės mano darą tvarką. Nors iš tikrųjų sudegina tai, kas jų žemei gali atnešti didžiulę naudą.Sudegina didžiulius organikos kiekius vietoj to, kad sukrautų jas į komposto krūvas.


 Visą surinktą organiką pageidautina susmulkinti ir, jeigu ji – įvairialypė – sumaišyti.

 

Parinkime daržo teritorijoje vietą, kur  norėtume sukrauti komposto krūva, ir šioje vietoje šakėmis supurenkime žemę. Nederėtų ruošti kompostą  betoninėse, metalinėse talpose arba duobėse. Krūvos turėtų būti tiesiog ant dirvos paviršiaus. Paskleiskime susmulkintą organiką 10 – 15cm sluoksniu ir viską apiberkite 1,5 – 2 cm sluoksniu žemės iš  daržo.Viską palaistykime Baikal EM – 1 tirpalu santykiu 1:1000 (vienas valgomasis šaukštas preparato į kibirą vandens, būtinai įdedant vieną valgomąjį šaukštą uogienės arba seno medaus, arba melasos, arba cukraus), paskleidus sekantį organikos sluoksnį - viską pakartokime. Labai naudingą į kieivieną sluoksnį įdėti vaistažolių ar aromatinių žolių – dilgėlių, valerjono, čiobrelių, , mėtų, pienių lapų, vaistinių ramunėlių ir kt. Naudinga į komposto krūvą įmaišyti pelenų, kiaušinių lukštų, žuvies kaulų, vištų kraiko ir gyvulių mėšlo, žinoma, jeigu jų yra, virtuvines atliekas, vandens nuo indų plovimo, tik žinoma, jeigu jame nėra cheminių medžiagų. Visos piktžolės taip pat kraunamos į krūvą. Visuomet, kai formuodami krūvą darome pertrauką, ją būtinai reikia uždengti plėvele, apsaugant  nuo kritulių ir vėjo.

 

 Pavasarinę krūvą pildome iki liepos vidurio, nes jau rudenį mums reikės iš jos imti kompostą rudeniniam (kas ypatingai svarbu!) dirvos paruošimui. Ir nuo šio momento jau reikėtu kaupti “rudeninę” krūvą. Ją pildykime tą pačia tvarka kaip ir “pavasarinę”. Žiemai  “rudeninę” krūvą palikime uždengta plėvele. Ir atidengsime ją tik pavasarį, likus 1,5 – 2 savatėms iki sėjos pradžios.

 

  Jeigu „tradiciškai“ sudėtą komposto krūvą laikas nuo laiko reikia perkrauti ir vis tiek jis subręs ne anksčiau nei po 1,5 – 2 metų, tai naudojant EM preparatą krūvų nereikia perkraudinėti, o kompostas jose subręsta, naudojantis išvardintomis rekomendacijomis, per 1,5 – 2 mėnesius. Krūvoje, sukrautoje tiesiai ant žemės paviršiaus, susirinks didžiulis kiekis sliekų ir iš mūsų daržo ir iš kaimyninio. Sliekai ir mikroorganizmai perdirbs visą krūvoje esančią organiką į gamtines super trąšas taip reikalingas mūsų daržams. Daug ar mažai gausime komposto, panaudoję tam visas daržovių atliekas ir kitas, esančias pas mus, organines medžiagas?

 

  Pagalvokime, juk mes panaudojome tik 50% nuo  to, kas užaugo mūsų daržuose – viršūnėles arba šakneles. Kitose 50% atliekų yra 50% visų naudingų elementų, kuriuos, daržovės sukaupė vegetacijos metu. Augalai iš dirvos paėmė tik nuo 2% iki 6% maistinių medžiagų. Todėl jeigu mes gražinsime dirvai 50% atliekų, tai mes gražinsime jai kaip minimum 10 kartų daugiau naudingų elementų, nei jų reikės ateinančioms augalų kartoms. Tai nereiškia, kad  dirvoje bus perteklius, nes čia maitinasi ne tik augalai, bet ir visi kiti dirvos gyventojai.

 

 Juk be daržovių atliekų mes panaudojame  medžių ir krūmų lapus, įvairią žolę, virtuvines atliekas, pjuvenas ir t.t. Tad viso to pilnai užteks mūsų daržų derlingumui palaikyti ir visiškai nereikia pirkti  nežinomos kilmės mėšlą ir mineralines trąšas ir mokėti už tai nemažus pinigus. Daržas pats save aprūpina būtinomis ir reikalingomis trąšomis, kurių pagalba užsiauginsime tikrai ekologiškai švarius, natūralius produktus. Naudojant savo lysvėse EM – kompostą nebus didelės būtinybės taikyti  sėjomainą (o tai, esant nedideliems daržams, ypatingai sunku), nes EM preparato mikroorganizmai ir sliekai dirvą aprūpins ir antibiotikais, ir vitaminais, ir augimo stimuliatoriais, sterilizuos dirvą nuo patogeninės terpės ir patieks augalams subalansuotą maistą.

 

     Parengta pagal užsienio daržininkų – praktikų patirtį.

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi






Saugos kodas:

Vardas: sodyba.org
Data: 2016-09-01
El. paštas:
Tinka tik žalios augalinės atliekos. Beržo žievę stengiuosi dėti komposto apačioje, prieš tai kiek įmanoma pasmulkinu. sodyba.org
Vardas: Alfredas
Data: 2016-09-01
El. paštas:
Virtuvinės atliekos - tai tik žalios augalinės atliekos ar tinka ir gyvuninės ir termiškai apdorotos? Ir ar galima krauti beržų žievę, kurioje daug dervų?
Vardas: Dalia
Data: 2016-03-30
El. paštas:
dėžė puikiai tinka. Jei šonai "skylėti", dengti visą, jei šonai sandarūs, užteks uždengti tik viršų. Naują sluoksnį palieti vandeniu, kad sudrėgtų, ir jau tada užpilti EM tirpau 1:100, visiškai pakaks 1l
Vardas: Eglė
Data: 2016-03-29
El. paštas: juodegle@gmail.com
Ar kompostavimui su EM tinka medinė dėžė 1X1 metro? Ar uždengti komposto krūvos viršų, ar visą ją apgobti? Kaip jausti, kiek reikia palaistyti tirpalu užpylus vieną organikos sluoksnį?
Vardas: Algirdas
El. paštas:
EM kompostas skiriasi nuo paprasto. Jam tinka bet kokia organika, nes mikroorganizmai susitvarko su viskuo.
Vardas: Gija
El. paštas:
sako, kad nukritę obuoliai ir sergantys pomidorai,bei slyvos duoda rūgimą,į kompostą jų negalima mesti.
Vardas: Algirdas
El. paštas:
EM - kompostui tinka bet kokia organika.
Vardas: naujokė
El. paštas:
o jei medžių lapai dėmėti,lyg sirgdami.Ar tinka tokius dėti į kompostą?O obuolius,slyvas nukritusias ant žemės ir apgraužtas sraigių ir vapsvų ar tinka dėti?