Pats saldžiausias augalas pasaulyje

Dauguma žmonių mėgsta saldumynus, bet visur naudojamas cukrus, įvairūs saldikliai ir tik retai medus. Cukrus, saldikliai – nieko gero. Medaus visur nepridėsi – brangu ir vėlgi kalorijos. Nejaugi teks atsisakyti saldumynų? Nejaugi cukrui nėra naudingo pakaitalo? Yra – tai stevija.


Pirmąsias žinias apie steviją 1837m. Pateikė daktaras M. Bertoni. 1945m. Chemikai ištyrė lapų saldųjį turinį ir pavadino jį steviozidu. Stevijos savybes tyrinėja visame pasaulyje. Vien tik Japonijoje tuo užsiima 60 laboratorijų.

 

          Be steviozido stevijoje randama: kalcio, magnio, kalio, fosforo, geležies,kobalto, mangano, seleno, chromo, titnago, vitaminų P,C,B1,B2,E, beta-karotino, flavonidų( rutino), taninų, eterinių aliejų. Džiovinti lapai 7 kartus saldesni už cukrų, o kalorijų – 0.

 

          Stevija pasaulyje žinoma ne tik kaip saldiklis, bet ji pasižymi ir gydomosiomis – profilaktinėmis savybėmis sergant cukriniu diabetu, nutukimu, ateroskleroze, sutrikus virškinamojo trakto darbui. Stevija sureguliuoja organizmo fermentų veiklą, kuri savo ruožtu normalizuoja medžiagų apykaitą ir sumažina cukraus kiekį kraujyje. Stevija pasižymi antibakterinėmis savybėmis. Brazilijoje, liaudies medicinoje, ji naudojama žaizdų, opų, dantenų ligų ir dantų karieso gydymui. Stevijos ekstrakto dedama į dantų pastas ir į skystį burnai skalauti. Stevija naudojama ir odos ligoms gydyti (egzemą, dermatitą ir t.t.). Geriant vandenį (arbatą) su stevija slopinamas: Streptococcus mutants, Protens vulgaris, Prendo monascaruzinosa ir kitų patogeninių mikroorganizmų augimas .

 

          Tyrimai parodė stevijos netoksiškumą. Nebuvo rasta jokių anomalių ląstelių, fermentų, genų ir chromosomų mutacijų, tai rodo, kad nėra mutageninio aktyvumo.

 

          Stevija mažina cukraus kiekį kraujyje sergantiems cukriniu diabetu, bet sveikiems žmonėms jis nemažėja. Stevija puikus antioksidantas, suriša laisvuosius radikalus ir juos neutralizuoja, mažina kraujospūdį ir cholesterino kiekį kraujyje, stiprina kraujagysles ir valo jas nuo „cholesterino plokštelių“ , atstato kraujagyslių elastingumą. Stevijos pagalba galima gydyti vaikų alerginę diatezę. Nustatytas teigiamas poveikis kepenims ir kasai. Stiprina organizmo atsparumą infekciniams susirgimams, gerina miegą ir protinę veiklą.

 

         Japonai sunaudoja 90% pasaulinio stevijos derliaus. Cukrus – tik turistams. 1997m. Japonijoje stevijos sunaudota 1700 tonų ir neužfiksuotas joks pašalinis stevijos poveikis.

 

          Be anksčiau aprašytų savybių stevija teigiamai veikia organizmą sergant skydliaukės ligomis, stiprina imunitetą, iš organizmo padeda pasišalinti toksinams ir radionuklidams.

 

          Japonijoje po 1945m. Branduolinės katastrofos stevija įtraukta į nacijos gelbėjimo programą, ją uždrausta išvežti iš šalies.

 

          Stevija – Pietų Amerikos daugiametis žolinis augalas. Krūmelis siekia apie 50 cm. Aukščio. Mūsų sąlygomis stevija auginama kaip vienmetis augalas. Mėgsta laistymą. Kartais žydi baltais, smulkiais žiedeliais, bet sėklų nesubrandina.

 

          Iš stevijos išskirtas steviozidas – gelsvai žalsvi milteliai, 300 kartu saldesni už sacharozę.Steviozidas naudojamas kai kurių nealkoholinių gėrimų, diabetikams skirtų maisto produktų, sulčių fitoarbatų, kosmetinių kremų, dantų pastų gamyboje.

 

          Namų sąlygomis steviozidas naudojamas kompotams, arbatoms, kepiniams saldinti. Kompotams, sultims, arbatoms saldinti galima naudoti ir džiovintus stevijos lapus.

 

          Pvz.: gaminant slyvų kompotą, vienam litrui vandens imama 18-20g. Sausų stevijos lapų.

 

          Paruošta pagal N.Semionovos knygą „Stevija – XXI amžiaus augalas“

 

          N.Semionova – sveikuolių klubo „Nadežda“(Rusija) vadovė

 

          Ar galima steviją auginti mūsų sąlygomis? Taip, aš suprantu, kad tai ne mūsų kraštų augalas, tačiau jo teigiamos savybės taip vilioja, kad nesusilaikiau ir... ir auginu ją jau penkti metai. Pirmuosius augaliukus užsiauginau iš sėklų, vėliau dauginau žaliaisiais auginiais. Tiesa, vienais metais stevija žydėjo ir sėklas užaugino, bet, deja, jos buvo nedaigios.

 

 

Žiemoja stevija vazonėliuose ant palangės, bet pavasario sulaukia tik trečdalis augalų – nemėgsta stevija rudeninio persodinimo į vazonėlius ir sauso kambarių oro. Tenka augalus dažnai purkšti. Bet užtenka vieno augaliuko ir pavasarį aš jau pasidauginu žaliaisiais auginiais. Pasodinta į žemę, per vasarą stevija taip išbujoja ir sutvirtėja, kad derliaus mano šeimai užtenka iki sekančio derliaus.

 

 

Nežinau kaip parašyti kokia ji naudinga. Tiesiog aš ją labai mėgstu, be jos neįsivaizduoju žolelių arbatos. Penkių stevijos krūmelių vienam žmogui užtenka visiems metams. Kol kas stevijos lapelius dedu tik į arbatas, bet šiais metais planuoju į ruošiamas žiemai atsargas dėti ne cukrų, o steviją.

 

Dalia

 

 

 

Nuo Rugsėjo 13d. bus galima gauti apkarpytus stevijos krūmelius Kaune!

 

teirautis:  

 

865520527 Dalia

 

869915037 Aidas

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi






Saugos kodas:

Vardas: Dalia
Data: 2016-12-05
El. paštas:
Stevija, jau pasirodė vaistinėse ir pasrduotuvėse
Vardas: Elona
Data: 2016-12-03
El. paštas: elta_ta@yahoo.com
Sveiki, Kur galima nusipirkti dziovintos stevijos lapeliu arbatai Kaune? Aciu Elona
Vardas: Genute
Data: 2016-04-13
El. paštas: genute54@gmail.com
Laba diena, noreciau isigyti "STEVIJA" daigeliu arba seklu.
Vardas: Darius
El. paštas:
Auginu stevijos ir lipijos daigus. Norintiems įsigyti šiuos nuostabius augalus, galėčiau pagelbėti Jeigu domina rašykiti el. adresu: darius.voisnis@gmail.com arba skambinkit 867379044. Papildoma informacija tinklapyje (stevija.pusku.com)/ skiltyje Vaistiniai augalai. Kaina sutartinė.
Vardas: immo
El. paštas:
Stevios sėklų galite nusipirkti e-bay. Kainuoja centus ;)
Vardas: svetlana
El. paštas:
Sveiki. Labai noreciau šio augalo sėklu, arbakrūmelį. Patsrkite kaip ji gauti, o gal atsiunčiat?
Vardas: terese
El. paštas:
laba diena Gal kartais turite virsaus pardavimui nor vina kumely buciau labai dekinga.aciu
Vardas: Dalia
El. paštas:
Galima užsiauginti pačiai. Dabar jau ir Vilniuje, tik nežinau kuriame turguje, pas prekiaujančius vaistažolėmis, galima įsigyti lietuviškų džiovintų stevijos lapų.
Vardas: Danute
El. paštas:
SVEIKI aš norėčiau nusipirkti džiovintų lapų arba ekstrakto patarkite kur galima stevijos preparatų gauti vaistinėse yra tablečių bet jos kaip žinote jau perdirbtos dėkinga
Vardas: klaudija
El. paštas:
labai prasau patarti kur galima gauti stevijos augaliuka??susirgau cukralige,o megeja buvau saldaus,sunku perprasti becukri skoni,busiu labai dekinga
Vardas: Julė
El. paštas:
Puikus straipsnis, puikus augalas :) Pati kažkada mėginau iš sėklų išauginti, bet taip ir neišdygo. Norėčiau įsigyti daigelių. Gal yra jų įsigyti Vilniuje?
Vardas: ailaDa
El. paštas:
Sveiki. SKUBIAI noreciau isigyti sio augalo seklu ar daigeliu. Prasau atsiliepti galincius parduoti ar "pasidalinti". Pagarbiai.
Vardas: Dalia
El. paštas:
Pamerkta į vandenį šakelė šaknų neišleis. Skaitykite naują straipsnį "Kaip pasidauginti steviją žaliaisiais auginiais?"
Vardas: Rūta
El. paštas:
Sveiki, auginu steviją. Gal galite paaiškinti ar tie krūmeliai sensta. Reikalas tas, kad kurį laiką leidžia labai vešlius ūglius, o po kelių mėn. sustoja augimas. Ar tai normalu. Ir dar prašau patarti, kokią šakelę reikia merkti, kad šaknytųsi? labai ačiū.
Vardas: Jūratė
El. paštas:
Sėklos atvežamos iš užsienio, o Lietuvoje, galima dauginti daiginant šakeles. :)
Vardas: Violeta
El. paštas:
Straipsnyje parašyta, kad šis augalas žydi, bet sėklų nesubrandina.Po to rašoma, kad sėklų galima nusipirkti...Tai kažkaip nelabai ir aišku...
Vardas: beata
El. paštas:
labai noreciau daugiau suzinoti apie tinkama auginimui zeme.man stevijos nelabai sekasi auginti,daznai zusta.Koki apsvietima ir temperatura jos megsta,kada jas geneti kad augtu krumas? Kada ir kiek laistyti?Is anksto dekoju jei atsiliepsit
Vardas: saulius
El. paštas:
gal kas turite parduoti daigu,nes seklos nedaigios.864206758
Vardas: Dalia
El. paštas:
Sodinu į tokią žemę, kokią turiu, tinka ir pirktinė žemė daigams, grynos durpės netinka. Sėjant sėklas jos neužberiamos žeme, o indelis uždengiamas stiklu arba plėvele. Žemė pastoviai turi būti drėgna, geriau ne laistyti, o purkšti.
Vardas: simmas
El. paštas:
i koke zeme jia sodinti. perkat parduotuvei durpes kokias butu galima placiau aprasyti. laip agint pradet nuo seklos ACIU
Vardas: dalia
El. paštas:
atiduodu apkarpytus stevijų krūmelius, kontaktai forume.
Vardas: Andžela
El. paštas:
Sveiki, gal žinote, kur Vilniuje galima įsigyti šio augalo sėklų ar sodinukų? Ačiū iš anksto :)
Vardas: Vilma
El. paštas:
Dalia,gal gali pasidalinti auginiu.Pigiai ir daug seklu prisipirkau Baltarusijoje,bet turbut tik pavasari galima seti?Girdejau,kad veza zole is Krymo,nezinaiu kiek tiesos.Aciu uz straipsni.
Vardas: -
El. paštas:
Steviją galima pridaiginti iš šakelės, laikant ją vandenyje arba įkišant į žemę. Sėklų daigumas tai liūdina - vidutiniškai iš 10 sėklų išdygsta 2-3 (bent jau tokie mano praktikos rezultatai). Šiauliuose pavyko sėklų rasti parduotuvėje "Žalia stotelė" ir parduotuvėje "Moliūgas" (Sodo gatvėje). "Moliūgas" parduodamame pakelyje buvo 30 sėklų ir kainavo apie 8 litus, tuo tarpu "Žalia stotelė" parduodamame pakelyja buvo 10 sėklų už 9 litus.
Vardas: -
El. paštas:
Aš noriu auginti steviją Dalia gal tu turi kaip nors Susisiekčiau.Vilkaviškis Aldona Ačių.
Vardas: Dalia
El. paštas:
dėl stevijos skambinti 865520527
Vardas: Kęstutis
El. paštas:
Sveiki, Labai labai noriu pakeisti vartojimą balto cukraus į Stevios lapus bei grikių medų.Bet niekaip neradau gerb.Dalios kontaktų forume dėl Stevios krūmelių. Gal kas žino,kur rasti nusiprikt"sąžiningo"/becukrio grikių medaus? Dėkoju:)
Vardas: Dalia
El. paštas:
sėklų galima įsigyti sėklų parduotuvėse, turguje. Pavasarį 30 daigelių išdalinau, jei dar išauginsiu paskelbsiu.
Vardas: andra
El. paštas:
noreciau paklausti kur galima sio augalo isigyti
Vardas: Valius
El. paštas:
Naudingas straipsnis - šiemet pas pasiejau laukiu nekantriai derliaus. Straipsnis buvo perspausdintas be leidimo is kito tinklapio, todel buvo istrintas. Straipsnius prasome siusti sodyba.org elektroniniu pastu. Cia vieta tik komentarams. Tinklapio administratorius
Vardas: jurgis
El. paštas:
jau ir pas mane isdygo.3 is 10 seklyciu.Tiek buvo pakely.
Vardas: ritiniux
El. paštas:
Jau pasodinau...žiūrėsiu, kas gausis... dar sėklų parduotuvėse stevija įvardijama kaip medaus žolė. Ačiū, puiku išgirsti atsiliepimus iš praktikės! Kreipsimės pagalbos jei ji nepasiduos auginama:)
Vardas: Dalia
El. paštas:
Sėklų galima nusipirkti. Kaune jomis prekiauja "Sėklelė". Gegužės pabaigoje, jeigu turėsiu augalėlių pasidalinimui, pranešiu
Vardas: Paulius, Skuodo raj.
El. paštas:
O kaip ir kur įsigyti šių augalų auginimui ? Jei turite pasiūlymų siūskite e-paštu : anpa@takas.lt būsiu dėkingas
Vardas: Stefanija
El. paštas:
malonu sugrizti prie stevijos zavejaus ,vargau,sunkiai dygo,nesodint i durpe ir t.t.bet tebesizaviu.renku tik savas zoleliu arbatas ir sis augalelis priduoda kaip tik ko reikia.
Vardas: saulius
El. paštas:
Puikus ir naudingas straipsnis. Ačiū!
Vardas: renata
El. paštas:
sveiki,kur jus gyvenat?labi ir as noreciau pabandyti uzsiauginti stevija,stengiuos nenaudoti cukraus.tai butu geras pakaitalas;)gal jus parduodat daigus?ar seklas.