Bulvių po šiaudais paslaptis

Šią vasarą, galima sakyti, tai jau antras mūsų bandymas auginti bulves po šiaudais.

 Pirmas - visiškai mažytis, gal kokie penki kelmai bulvių. Tačiau jis leido pajusti šio būdo galimybes.nčius pamatus.


Kodėl mes nutarėm auginti bulves po šiaudais?

 

 

 

Visų pirma šis būdas, palyginus su tradiciniu, reikalauja žymiai mažiau laiko: nereikia kasti žemės, nereikia kažkaip ypatingai prižiūrėti bulvių, nėra jokio reikalo jų kaupti ir ravėti. Antra, šiuo būdu pasodintos bulvės nebijo nei sausros nei liūčių. Sausringą vasarą čia visuomet laikysis drėgmė dėl pastoviai susidarančių po šiaudais rasos lašelių. Tuomet, kai drėgna, vanduo puikiai susigeria į žemę, nes žemė nekasama ir neariama ir jis puikiai subėga tais kanalais, kurie natūraliai išliko nesuardžius dirvos paviršiaus.

 

  Kaip tik šiais metais buvo labai lietingas pavasaris. Aplinkiniai žmonės ilgai delsė, negalėdami įeiti į laukus sodinti bulvių. Mes gi be jokio vargo pasodinome dviem savaitėm anksčiau nei aplinkiniai kaimuose. Galėjome ir dar anksčiau, bet neprisiruošėm. Be to, žmonės skundėsi, kad lietus išplovė pasodintas bulves, mūsų gi po šiaudais jautėsi puikiai.

 

Sodinimo technika be galo paprasta. Prieš sodinant, sėklines bulves reikia padaiginti tam, kad derlius būtų didesnis. Tą mes ir padarėme, palaikydami jas šviesoje ir šilumoje pusantro mėnesio. Pačią sėklą gavome iš žmogaus, niekada nenaudojančio jokių trąšų ar kitokių chemikalų.

 

  Pavasarį atsivežėm kartono dideliais lapais. Kuoliukais atžymėjome dvi lysves maždaug 1m pločio ir 22m ilgio. Kiekvienoje lysvėje po dvi vageles Pradžioje aprėminome lysves. Kadangi neturėjome kitokios medžiagos, tai tam reikalui panaudojome ruberoidą. Iškasėme nedidelius griovelius, supjaustėm ruberoidą išilginėm juostom taip, kad vienas juostos kraštas įeitų į griovelį, o kitą, velėnos pagalba, prispaudėme prie griovelio krašto. Aprėminti reikia tam, kad žolė nuo pievos neužgožtų lysvių.

 

  Toliau sutrypėme lysvėje žolę ir užklojome ją kartonu. Viskas, kas po kartonu -  tai maistas sliekams, kurį jie labai mikliai perdirba, paversdami pievą puria žeme. Ant kartono nestoru sluoksniu pylėme kompostą pasigamintą dar praeitais metais.

 

Toliau su mažu kastuvėliu prabadėme kartone skyles, į atsiradusias ertmes -  žiupsnelis pelenų ir bulvė. Ir taip abi lysves. Pabaigus sodinti, bulves užklojome pernykščia žole, sugrėbta iš nešienautos pievos, o kadangi šienas lengvas (jį nesunkiai nupučia stipresnis vėjas) ant viršaus užmetėme ir šiaudų. Bendras sluoksnis apie 20cm.

IR VISKAS. Tiesa, gal ir ne viskas. Dar į iškastą lysvės aprėminimui griovelį,  primetėm pupų sėklų. Ir pupų derliumi tikrai nenusivylėme.

 

Koks buvo mūsų džiaugsmas kai po kiek laiko pastebėjome besikalančius pro šiaudus bulvių daigelius. Bulvių eidavome pasižiūrėti kone kiekvieną dieną ir ne po kartą. Nuoširdžiai džiaugėmės gražiais tvirtais daigais. O kaip jos žydėjo!

 

Nepaprastas grožis. Atrodė, lyg pievoje pražydo nuostabus gėlynėlis. O gal tai buvo gražu tik mums. Mes pergyvenom dėl kiekvieno daigelio, apžiūrinėjom juos, stebėjom, aptarinėjom.

 

Tuo metu, kai kaimo žmonės kaupė savo bulves mes, šiek tiek pašienavę, jas dar daugiau apmulčiavome.

 

 Tenka pripažinti, kad kolorado vabalai neaplenkė ir mūsų bulvelių. Tiesa jų nebuvo daug, bent jau ne ant kiekvieno bulvių kelmo. Ką gi imdavome kibiriuką su vandeniu ir eidavome rinkti.


 

  IR VISKAS? Ne, ne viskas. O kaipgi derlius?

 

O derliumi mes patenkinti. Pirmiausia kasti bulvių nereikia. Pririnkom tris maišus, o pasodinome pusantro bulvinio krepšio. Atitraukiam šiaudus ir bulves susirenkam. Dydis įvairus. Yra ir labai didelių yra ir labai mažų. Pastarųjų, tiesa, labai nedaug. Mūsų manymu nei kiek neprastesnis nei auginant įprastu būdu, bet užtat darbo žymiai mažiau, o bulvės – skanesnės ir sotesnės.

 

Ir dar viena. Kaipgi bulvės auginamos šiuo būdu išsilaiko per žiemą? Iš karto pasakysiu, kad anksčiau mes apie tai negalvojome, juo labiau, kad dar kol kas gyvename mieste, taigi teturime gana šiltą daugiabučio namo rūsį, kuriame kiekvienais metais talpiname pirktines bulves su tokiu išskaičiavimu, kad užtektų iki Naujųjų Metų, mat vėliau jos vis vien suvysta ir sudygsta. Ir štai dabar galėjome akivaizdžiai palyginti. Pirktinės, kaip ir kiekvienais metais, suvyto ir sudygo iš karto po Naujųjų Metų. Nagi o mūsų, po šiaudais užaugintos bulvės, nors jų jau buvo likę ir nedaug, laikėsi kuo puikiausiai iki kovo mėnesio.

 

Na, ir mūsų išvados. Mums šis būdas pasiteisino. Niuansai kuriuos reikėtų žinoti:

 

  1.    Kompostas. Kokiu būdu beaugintum, o bulvės kompostą mėgsta.

Čia jau nieko nepakeisi. Galima ir išviso komposto nedėti, tuomet teks tenkintis nors ir skaniomis, bet mažomis bulvėmis. Na, o jei nori didelių tuomet nepagailėk...

 

  1.   Išdygus bulvėm nepatingėti jas dar kelis kartus apmulčiuoti. Bus mažiau pažaliavusių.

Šiam tikslui labai gerai tinka su žoliapjove nupjauta žolė. Tokiu būdu mes panaudojame jau susmulkintą žolę, kuri ir perpūva greičiau ir pasiskirsto tolygiau.

 

  1.  Ten, kur komposto mažiau bulvės bando lįsti į žemę.

Tai natūralu. Komposte daug maisto medžiagų. Jeigu jo daug – bulvėms rojus. Jeigu ne, ką gi valgyt tai norisi tenka ieškoti maisto ten, kur jo yra

 

  1.   Kitais metais, po bulvių - puiki lysvė daržovėms sėti ar sodinti, tereikia lysvę tik papurenti.

 

Visą buvusią velėną, kartoną, mulčiavimui skirtą žolę perdirba sliekai ir kiti naudingi mikroorganizmai. Kasti nieko nereikia tik papurenti. Mes tai atliekame su penkių dantų purentuvu.

 

  1.  Tokias lysves būtina aprėminti.

Kaip aprėminti lysves kiekvienas nuspręs pagal savo išgales. Paprasčiausiai - lentomis, bet galima šiferiu, plytomis ir t. t.

 

  1.  Toje vietoje, kur pupos neišdygo, bulvių derlius geresnis: jos didesnės ir jų daugiau.

     Kitais metais vietoj pupų, šalia bulvių, sodinsime baltas pupeles. Radome nuorodą, kad kolorado vabalai jų bijo. Išbandysime.

 

O štai ši išvada mūsų akimis svarbiausia. Žemės nekasame, tad nesugadiname daugiametės žemės struktūros, nesunaikiname per šiuos metus ten susiformavusios įvairialypės gyvybės!

 

Na, ir pabaigai norėtume pridurti, kad mūsų tikslas, sodinant bulves po šiaudais, ne pats bulvių derlius. Tiksliau ne tik bulvių derlius, bet galimybė sekančiais metais nekasant žemės turėti puikią lysvę daržovėms sėti. Na, o jeigu dar ir derlius neblogas, tai manome, kad savo tikslą pasiekėme su kaupu.

 

 Ateityje taip pat auginsime bulves tokiu pačiu būdu tik jau didesnį kiekį.

 

 

       Algirdas ir Dalia

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi






Saugos kodas:

Vardas: Gintautas
Data: 2018-04-11
El. paštas: mukas73@gmail.com
dekui uz nuosirduma ir suteikta informacija. sekmes ekologiskai ukininkaujant ir JUMS.
Vardas: Dalia
Data: 2017-10-22
El. paštas:
taip, lysvės pievoje. Griovelis aplink jas maždaug20cm gylio. Ruberoidas įstatytas stačiai ir užlenktas į pievą apie15-20cm.Kraštas gerai saugojo nuo žolių 3metus. Vėliau pelės ,kirstukai, pelėnai ruberoide pridarė skylių ir pro jas į lysvę lindo žolės.AVENIDA
Vardas: audre
Data: 2015-02-22
El. paštas:
taip mes jau 3 metai auginam bulves ant velenos.Derlius priklauso nuo oro salygu tais metais, jei birzelio men buna sausra - derlius mazas, jei lietaus palanka bulviu buna iki 5kg is kv.m.Galiu drasiai patvirtinti , kad labai idomu taip auginti.Pavasari kaimynai neatsiziuri i mano nykstuku kepureles(tai bulves apdengtos kompostu) isdestytas ant zoles. Visa vasara turiu kur deti susmuklintas sakas,nupjauta zole ar isravetas piktzoles ir dar neuztenka. Zodziu COOL- PUIKU, as laimnga ir nepervargusi, o bulves labai skanios.
Vardas: Rūta
Data: 2015-02-05
El. paštas: vivekprana@gmail.com
dėkoju jums už pasidalinimą šia geros patirties informacija.LABAI ARTIMAS TOKS NATŪRALUS DRAUGIŠKAS ŽMOGAUS IR GAMTOS ENERGETINIS MAINŲ-PASIDALINIMO BŪDAS.AČIŪ,mokysiuosi taip pat natūralios žemdirbystės.
Vardas: terese
Data: 2014-03-13
El. paštas: terasalciuviene@gmail.com
as pernai jau isbandziau man labai ptiko.noreciau suzinoti gal galima pasodint anksciau.praietais metais pasodinau balavdio pabaigoje.
Vardas: Dalia
El. paštas:
Pirmiausiai kompostas dedamas sodinant, jo niekada nebūna per daug. Turint mažai - nors po saujelę. Turint jo daugiau, bulvėms paaugus 10-15 cm, taip pat galima apiberti aplink krūmelius (vietoj apkaupimo). Kompostas yra pats geriausias, nuostabiausias ir priimtiniausias dalykas augalams. Tai greitas ir geras augalų augimas, jų sveikata ir didesnis derlius. Todėl dabar mes stengiamės pasidaryti komposto kuo daugiau, o naudodami Baikal EM1 jo galima pasidaryti žymiai greičiau ir kokybiškesnio.
Vardas: Loreta
El. paštas:
Sveiki. Sakykite kada reikia deti komposta? Sodinant? Koki kieki? Busiu dekinga uz atsakyma.
Vardas: laima
El. paštas:
Sveiki, daržininkai, čia su tokia daržininkyste, įsivaizduoju, vienas malonumas. Aš apie tai niekur negirdėjusi kažką panašaus išbandžiau. Turėjau plotelį jau 6 metų braškių, buvau susiruošusi jas išmesti, bet neturėjau naujų daugų, tai taip ir palikau. Ta vasarą buvo labai daug žolės, tai nupjovę su žolepjove vis krovėm apie tas braškes. Ir ką Jūs manot? Tokio uogų derliaus dar niekada nebuvau turėjusi. Šią vasarą jau žole apdėjau visus tarplysvius darže ir apie daržoves. Ravėti beveik nereikėjo, ir purenti. Cukinijos augo kaip ant mieliu, kaliaropės buvo puikios,sultingos. Tik po braškėmis nereikia dėti šviežios žolės kokią porą savaičių iki prinokstant uogoms, kad nebūtų aplipusios ir nepūtų. Dabar apie bulves. Jau dveji metai sodindama bulves į duobutes įberiu po saują spygliuočių medžių pjuvenų, nebuvo nei vieno kolorado vabalo, nors anksčiau neapsigindavom. Šiemet norėčiau išbandyti Jūsų bulvių sodinimo metodą, bet nežinau, kur gauti šiaudų, (kol.sodas prie miesto). Šviežia žole dar nesudygusių bulvių uždengti negalima, nes daigai "sudegs". Gal kas gali pasiūlyti kokią išeitį?
Vardas: valdas
El. paštas:
ir as taip auginau cia nieko naujo uztenka knyga pasiskaityt protingas darzas:)pirma karta gavosi is 5kgpririnkom40kg trecdalis visvien buvo zemeja.bet seip super dalykas.kitiems metams jau beveik paruosta bent pora kartu geriau.ir derlisu turetu but geresnis:)
Vardas: Andrius
El. paštas:
Laba vakarą! Labai suintrigavo, toks bulvių auginimo būdas, ir pats, kaip be galo mėgstantis bulvinius patiekalus, susiruošiau pabandyti. Pas senelius žemės yra, šiaudų kuopkelę susikroviau, pasiruošiau pavasariui, dar šiek tiek nediduką kvadratėlį apibarsčiau šiaudais, toje vietoje kur sodinsiu. Norėjau pasiteirauti. Sėklai norėčiau naudoti visiškai "švarias" bulves, bet nelabai nutuokiu, ar kur tokių rasti imanoma. Seneliai, augindami bulves standartiniu būdu, kartą nupurškia ir pasalietruoja, bet labai saikingai. Kad būtumėt matę, kokius žolės kupstus šiemet teko tampyti nuo vagų... Vat man iškilo klausimas. Ar tos bulvės, augintos patrešiant, jei jas sėklai naudosiu, nebus jom kokio nors šoko ir netyčia nesusipratusios neišaugs, gavusios natūralių trašų, t.y. šiaudų ir šieno?
Vardas: Audrius
El. paštas:
Laba vakarą! Labai suintrigavo, toks bulvių auginimo būdas, ir pats, kaip be galo mėgstantis bulvinius patiekalus, susiruošiau pabandyti. Pas senelius žemės yra, šiaudų kuopkelę susikroviau, pasiruošiau pavasariui, dar šiek tiek nediduką kvadratėlį apibarsčiau šiaudais, toje vietoje kur sodinsiu. Norėjau pasiteirauti. Sėklai norėčiau naudoti visiškai "švarias" bulves, bet nelabai nutuokiu, ar kur tokių rasti imanoma. Seneliai, augindami bulves standartiniu būdu, kartą nupurškia ir pasalietruoja, bet labai saikingai. Kad būtumėt matę, kokius žolės kupstus šiemet teko tampyti nuo vagų... Vat man iškilo klausimas. Ar tos bulvės, augintos patrešiant, jei jas sėklai naudosiu, nebus jom kokio nors šoko ir netyčia nesusipratusios neišaugs, gavusios natūralių trašų, t.y. šiaudų ir šieno?
Vardas: Guoda
El. paštas:
Laba diena, Labai smagu skaityti Jūsų aprašymus, dėkui, kad dalinatės patirtimi. Praeitais metais mes irgi darėme eksperimentą bulvių po šiaudais, rezultatais likome patenkinti. Tik manau sodinome per vėlai (gegužės 30). Šiais metais stengsimės paankstinti. Gal galite patarti, kada anksčiausiai tas bulvikes po šiaudų antklode kišti?
Vardas: Daina
El. paštas:
Sveiki. Mes siemet pasisodinom bulves po siaudais. Birzelio 14 bulves buvo zalios grazios, o po savaites - visi bulvienojai nurude! Kas tai? Kodel? Dirva tenai molinga, slapia. Ir lietaus si menesi buvo daug. Ar tai galejo nulemti? Ar is viso ant tokios dirvos galima uzsiimti naturalia zemdirbyste a la Kurdiumovas? Tiesa sakant, sitas fiasko man buvo netiketas ir laaabai nemalonus. Patarkite, jei galite! Aciu!
Vardas: Dalia
El. paštas:
Dar nė karto šiaudai nebuvo išsilakstę.
Vardas: jurgis
El. paštas:
ar neisnesios vejas siaudu po visa darza?Bulves dar neisdyge,o salia kaimynu darzai.Dabar kaip tycia sausi ir vejuoti orai.
Vardas: Jonas
El. paštas:
Super, saunuoliai, taip ir toliau....:)
Vardas: Rita
El. paštas:
labai dekoju uz atsakyma..eisiu lupt kartona is po bulviu...:)ryskiai persistengiau...:) bet uz tai kur patiesiau kartona po uogu krumais (kur buvo daug zoles), jau matau rezultata. po apacia sliekai garbuojasi kaip uz tevyne, dregna zeme ir labai daug mazu riebiu sliekuciu...negaliu atsidziaugt rezultatais...
Vardas: Dalia
El. paštas:
Jeigu žemė nelabai apžėlusi, kartono nereikia. Tiesiog bulves išdėlioti ant dirvos ir užkloti šiaudų patalais. Rezultatas bus žymiai geresnis negu su kartonu.
Vardas: Rita
El. paštas:
o jei as pievos neturiu ir bulves ant kartono bandysiu uzsiaugint ant isdirbtos zemes? kaip manot? zinau,kad rezultatus suzinosiu rudeni, bet noreciau isgirsti ir Jusu nuomone.. aciu
Vardas: Rita
El. paštas:
nuostabu...
Vardas: Ramune
El. paštas:
Saunuoliai, atsispausdinsiu visa sia medziaga ir parodysiu savo tevukui ir uosviui, jie manimi netikejo kad taip galima bulves auginti!
Vardas: magdute
El. paštas:
tai vistiek i zeme kisot pro kartona? o kaip pomidorus, ridikelius, svogunus auginti velenoj?
Vardas: algis
El. paštas:
pirmais metais vasaros pabaigoje kai kaimynu bulves koloradai sugrauze , atejo i mano bulves.tik suauge vabalai.pagrauze,pagrauze ir ismire.
Vardas: Dalia
El. paštas:
Išbandėme ir šalia bulvių pasodinome šiek tiek baltų pupelių. Prie pat pupelių kolorado nebuvo, tačiau šiek tiek toliau jų atsirado, nors ir nedaug. Tiesa tais metais koloradas pas mus atsirado labai vėlai ir nedaug, todėl bandymą reikėtų pakartoti. Šalia serenčių kolorado buvo. Gal kas turi kitokios, ar panašios patirties ir galėtų pasidalinti.
Vardas: NPK
El. paštas:
Na, kad pupelių kolorado vabalai bijo, tai tikrai netikiu. Suaugusios gal ir neskanios, bet dygstančias tai su malonumu pagraužia. Jau geriau primaišyti serenčių, nasturčių, medetkų.
Vardas: Dalia
El. paštas:
Bulves neperrinktos,zalios yra seklines, nes pazaliavusios geriau laikosi per ziema.Pavasari buna sveikos bulves, geriau dygsta
Vardas: A
El. paštas:
...bet matau pažaliavusių bulvyčių...gal reikėtų storesnio šiaudų sluoksnio?