EM - silosas
Mūsų nedidelis eksperimentas
Eksperimentą atlikome su paprikos sėklomis, surinktomis praeitais metais iš pačių užaugintų paprikų. Sėklos visiškai vienodos.
Kai kurios sideratų funkcijos sinergetiškai (sustiprina efektą) susijungia EM - silose –EM- ištraukoje raugintoje biomasėje. Šis ,,silosas" – nuostabi trąša. Apie ją verta papasakoti smulkiau.
Ir taip, pasirūpiname talpa, maždaug 200 - 250 litrų (užteks 3 arams daržo). Tiesa, kai pajusite naudą, apims ,,azartas", kad net tokia talpa pasirodys per maža. Talpa ne būtinai viena. Silosą ruošti galima keliose statinėsę ar netgi stipresniuose plastikiniuose maišuose, įkastuose į žemę.
Įsigyjame vieną pakuotę EM preparato ,,Baikal EM-1".
Talpas iki viršaus užpildome šviežia organika: išravėtomis piktžolėmis, žole, dilgėlėmis, ugniažole – viskuo, kas paklius po ranka. Jaučiate, kaip šiuo momentu praverstų sideratai? Įdedame ko nors saldaus pvz.: nusibodusios uogienės indelį, galima supjaustyti nereikalingą moliūgą, dešimtį morkų ar penketą burokų. Viską užpilame vandeniu. Šliūkštelim EM-preparato. Išmaišome, uždengiame – ir procesas prasidėjo...
Aš sąmoningai nenurodau tikslios EM preparato dozės, nes kalba eina apie inokuliaciją (užsėjimą) mikroorganizmais. Ir, jeigu mikroorganizmams sudarytos palankios sąlygos, jie pradeda daugintis, dvejintis maždaug po 20 min., ir todėl visos kalbos apie koncentraciją niekų vertos (koncentracija 1: 2000 po 20 min. pakis į 1: 100, dar po 20 min. – į 1: 500...). Eiliniam daržininkui neįmanoma atsižvelgti į visus faktorius, sekti jų ,,biografiją", ir todėl siūlymas tiesiog šliūkštelėti EM- preparato į tirpalą atrodo pačia tiksliausia rekomendacija.
,,Siloso" porcijos ruošiamos visą augalų vegetacijos periodą, keičiant viena kitą. Pradedama kai oras atšyla (maždaug gegužės pabaigoje). O baigiama kai naktys atšąla (maždaug rugsėjo viduryje). Tiesa, labai anksti pradėti neverta – sėkmingam bakterijų gyvenimui gali būti per šalta ir dar nėra pakankamai biomasės silosavimui. Geriau palaukti savaitę – kitą, negu bėgioti ir ieškoti šviežios biomasės.
Po užrauginimo praėjus kelioms dienoms biomasė įrūgsta, tampa gleivėta, skystis suputoja, tampa balkšvas ir maloniai kvepia. Šiuo metu ,, silosą" (beveik visą) galima išimti, šykščiai išdėlioti tarp augalų ir palaistyti vandeniu tam, kad paslėpti (nuplauti į dirvą) bakterijas nuo saulės. Pusę skysčio galima panaudoti nupurkšti mažesniems augalams ir taip pat palieti vandeniu.
Į talpą su likusiu skysčiu ir pusiau suirusia biomase vėl dedama šviežia organika, kas nors saldaus, užpilame vandeniu, išmaišoma, uždengiama ir paliekama rūgti. Kuo šilčiau, tuo trumpiau rauginama, rūgimo laikas sutrumpėja iki 3-4 dienų. Augalų maitinimo ,,banga" per vasarą gali persiristi per visą daržą– ir ne vieną kartą.
EM- ,,silosas", kaip trąša, įvertintas aukščiausiais balais, į lysvę patenka ne tik maistinės medžiagos, bet ir organikos skaidymo ,,greitintojas". Aišku , kad su EM-,,silosu" negali lygintis nė viena žinoma trąša: nei mėšlas, nei pelenai, nei mineralinės trąšos. Ir netgi išgirti kompostas ir biohumusas: jų gamybos procese iki 70% maistinių medžiagų (tame tarpe ir neįkainojamos angliarūgštės) išsiskaido į dangų, papildydami šiltnamio dujų sluoksnį. EM-„silosas“ pasisavinamas 100%.
Em - ,,silose" sinergetiškai susilieja įvairios sideratų funkcijos – jos vienu metu uždengia dirvą organika, praturtina ją subalansuotu maistiniu medžiagų rinkiniu, intensyviai aprūpina augalus angliarūgšte, pagreitina organikos irimą viršutiniame dirvos sluoksnyje, gerina biocenozę (nes tai dirvos gyvūnijos skanumynas). ,,Silosas" taip pat pasireiškė kaip preiš tai augusių augalų išskirtų inhibitorių (stabdančių augalų augimą) skaidytojas, augalų ligų gydytojas.
Keletas pastabų.
Pirma – labai svarbu. Išdėlioto ,,siloso" laistymas būtinas: bakterijas reikia nuplauti į mulčią. paslėpti jas nuo pražūtingų saulės spindulių.
Antra – talpoje palikto ,,siloso" likutis – maistas bakterijoms. Dirvos bakterijos – saprofitai, ,,nevalgo" gyvos organikos. Todėl ,,siloso" likutis skirtas ,,pamaitinti" bakterijas, kol nauja organikos porcija neteks savo gyvumo.
Trečia – tarp augalų išdėliotas ,,silosas" skatina intensyvesnį maisto medžiagų išsiskyrimą, bet nereikia bijoti, kad augalams jų bus per daug. Maistinių medžiagų išsiskyrimo procesas vis tiek išlieka pakankamai lėtas. Ko negalima pasakyti apie daugumą kitų trąšų. Pvz.: mineralinių trąšų ir mėšlo tirpalas, jeigu nėra pakankamai drėgmės, augalų šaknims tampa toks koncentruotas, kad augalas ,,sudega".
Ketvirta – reikia neužmiršti, kad EM -,,silosas" – tai tiesiog substratas su bakterijomis. Palankiomis sąlygomis bakterijos dvejinasi kas 20 min., o kai temperatūra netinkama, nėra maisto, vandens – apmiršta, tampa sporomis. Taip, kad galima nesirūpinti inokuliantu ,,užkratu": vienos inokuliacijos užteks visai vasarai.
Paskutinė frazė ,,kertasi" su rekomendacijomis ant flakono, lyg tai būtų tik komercinis suinteresuotumas. Bet neskubėkite prieštarauti EM produkcijos distribiutoriui.
Ši produkcija nėra pigi. Daugelis sodininkų – daržininkų, paskaitę naudojimo instrukciją, pagalvoja: būtų visai neblogai įsigyti, bet kiekvieną kartą raugiant naują biomasę vis pilk ir pilk EM preparatą. Juk tai beprotiški pinigai ir joks derliaus padidėjimas to neatpirks! Todėl ne kiekvienas surizikuoja pradėti. Jeigu daržininkai žinos, kad vieno flakono užteks visam sezonui, tai pirkėjų žymiai padaugėtų.
Tiesa, kai kurie daržininkai nurodo, kad bakterijų santykis visą laiką negali būti pastovus: Kai kurios kolonijos dauginasi intensyviau, kitos – mažiau aktyvios. Ir lyg tai reikėtų periodiškai atnaujinti inokuliaciją. Su šia pastaba sunku ginčytis. Visi žino, kad pavasarį žemė kvepia. O kvepia ji aktinomicetais. Reiškia, pavasarį aktinomicetai lyderiauja. Vėliau juos paveja ir pralenkia kitos bakterijos. Natūralu manyti, kad ir statinėje bakterijų santykis dinamiškas. Bet, jeigu norisi kiekvieną kartą ,,silosą" raugti nauju ,,užkratu", mielai prašom. Manau, kad net pakitus bakterijų santykiui, jos vis tiek išliks ,,savomis", dirvos bakterijomis.
Praktinį patarimą duoda Vitalijus Simonovas iš organinės žemdirbystės klubo Kirovograde. Teisingai paruoštas silosas turi malonų, savotišką kvapą. Štai ir reikia ,,uostyti". Kai tik kvapas pasikeis, taps nemalonus – atnaujinti inokuliantą. Per 5 metus man taip atsitiko vieną kartą.
Į EM daromą tirpalą kategoriškai draudžiama dėti pelenų. Pelenai – tai gailus šarmas. Užtikrinu jus: pelenų tirpale bakterijoms ne iki dauginimosi. Tas pats ir su kreida – bakterijos nesidžiaugia jų aplinkos padidėjusiu šarmingumu. Tiesa, sakoma, kad EM preparatuose esantis bakterijų rinkinys išbandytas šarminėje terpėje, bet pelenai – ne šarminė terpė, o pats šarmas.
Ir jau visai netinkama rekomendacija įdėti kastuvą mėšlo. Vaikščioti paskui pro tokią statinę nemalonu. Blogas kvapas reiškia, kad enterobakterijos vyrauja prieš dirvos bakterijas esančias EM preparate.
Ir pagaliau paskutinis pastebėjimas. Kad bakterijų populiacija visada būtų ,,formoje", reikia reguliariai naudoti ,,silosą" ir atnaujinti biomasę talpoje. To nepadarius bakterijos suvalgys visą esančią organiką ir imsis vienos kitų. Tai ,,nelaimė", koks ,,vargas" – reikia reguliariai naudoti ,,silosą" ir skysti, kad jie pastoviai atsinaujintų!
Baigdamas noriu pasakyti, kad penkių metų ,,silosavimo" patirtis įtikino jo efektyvumu. Net beprotišką 2010 metų vasarą, kai aplinkui viskas išdegė, EM – ,,silosu" pamaitintos daržovės mano sklype puikiai užderėjo.