KAIP PASĖSIM TAIP IR AUGS
Mūsų nedidelis eksperimentas
Eksperimentą atlikome su paprikos sėklomis, surinktomis praeitais metais iš pačių užaugintų paprikų. Sėklos visiškai vienodos.
Ir kairėje ir dešinėje indeliuose sąlygos visiškai vienodos: žemė, drėgnumas , apšvietimas, šiluma. Viename indelyje sėklos pasėtos jas prieš tai 2 valandas pamirkius Baikal EM1 tirpale. Antrame indelyje sėklos pasėtos jų nemirkius Baikal EM1 tirpale.
Tai nuotrauka po pirmos sėklų sudygimo savaitės. Kairėje išdygusios mirkytos Baikal EM1 tirpale. Dešinėje sėklos išdygusios jų nemirkius Baikal EM1 tirpale.
Šioje nuotraukoje matosi kaip augalai atrodo praėjus dar vienai savaitei.
Vėl gi kairėje paprika auga iš mirkytų Baikal EM1 tirpale sėklų. Dešinėje nemirkytos.
Paprikų augimą stebėsime ir toliau.
Tokį eksperimentą gali atlikti kiekvienas.
SĖKLŲ MIRKIMAS PRIEŠ SĖJĄ
Sėklų apdirbimas preparatu Baikal EM1 atstumia patogeninę mikroflorą nuo sėklų paviršiaus, pagerina jų sudygimą ir užtikrina naudingų mikroorganizmų apgyvendinimą šaknų zonoje. Sudygsta, kaip taisyklė, labai draugiškai vienu metu. Vegetacijos pradžioje augalai geriau vystos, anksčiau atsiranda šoniniai ūgliai ir reprodukciniai organai , padidėja atsparumas šalnoms. EM, išskirdami biofungicidus , sukuria nepalankias sąlygas fuzariozės, fitoftorozės, šaknų puvinio, miltligės ir kitų fitopatogenų vystimuisi. EM didina sėklų daigumą, skatina sudygimą, augimą ir derėjimą.
Prieš sėją sėklas 1 – 2 valandas mirkyti EM tirpale 1:1000 (1 valg. šaukštas į kibirą vandens arba 6 lašai į stiklinę vandens). Per ilgas mirkymas gali pakenkti sėkloms. Išeiga: 1kg sėklų - 1l paruošto EM tirpalo.
Efektas!
Netgi toks paprastas veiksmas derlių padidina 20-40%.
SVARBU!
Planuodami daigų sėjos pradžią, prisiminkite, kad EM technologijos pagreitina jų augimo laiką 10-12 dienų.
- Netinka EM tirpalu apdirbti beicuotas sėklas!
- Neverta daiginti sėklas šlapiame skudurėlyje.
- Džiovinant nereikia, kad sėklos pilnai išdžiūtų (tik iki kondicinio drėgnumo). Šiek tiek padžiūvusias sėklas pageidautina sėti iš karto.
- Mirkant, džiovinant ir sėjant reikia vengti tiesioginių saulės spindulių patekimo ant sėklų.
- Sėklos, apdirbtos Baikal EM1, neturėtų būti saugomos ilgiau nei trys paras.
- Taip apdirbtas sėklas sėti būtina į drėgną dirvą.
- Ruošiant EM tirpalą į vandenį kartu su EM preparatu pageidautina įpilti ir tokį patį kiekį salyklinio ekstrakto arba cukraus sirupo (1 dalis cukraus 2 dalys vandens). Prieš naudojimą leisti šiam tirpalui pastovėti 1-2val.
SĖKLŲ SĖJIMAS
Geriausiai sėklas sėti į tuos indelius, kuriuose jos augs iki išsodinimo. Jeigu sėklas sėjame į dėžes, tai atstumas tarp eilių turi būti apie 5 cm. Auginant daigus be persodinimo atstumas tarp daigų turi būti apie 10 cm. Sėklas sėti geriau šachmatine tvarka. Sėdami rečiau, išauginsime stipresnius daigus.
Sėklos sėjamos į vidutinio drėgnumo gruntą 1 – 1,5 cm gylyje. Po sėjos palaistyti šiltu vandeniu.
Toliau, daigų talpos iki išdygimo uždengiamos plėvele ir laikomos ne žemesnėje nei 20 °С.
DAIGŲ AUGINIMAS
EM technologijų pagalba galima daigus auginti ir nepakankamai apšviestose vietose, ten kur anksčiau to padaryti nepavykdavo.
Pirmą savaitę temperatūrą geriausiai išlaikyti aukščiau nei 20°С. Pasirodžiusius daigus pirmomis dienomis reikėtų apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių lengvame šešėlyje. Paprastai dieną daigai laikomi ant palangės, o nakčiai pernešami į šiltesnę vietą.
Nuo antros savaitės naktinę temperatūrą ant palangės būtina palaikyti iki 12-15°С. Reikia atkreipti dėmesį, kad daigai labai jautrūs šaltiems skersvėjams, todėl, atidarant orlaides, juos būtina nuimti arba uždengti. Lauke nusistovėjus pliusinei temperatūrai, daigus būtina grūdinti išnešant juos į balkoną. Pradžioje 10 minučių, o vėliau palaipsniui šį laiką ilginti.
Daigų laistymą arba apipurškimą EM tirpalu 1:2000 (1ml. preparato 2l vandens) pradėti praėjus 2 savaitėms po daigų išdygimo. Ankstyvose stadijose daigų apdirbimas Baikalu EM1 atliekamas kas 2-3 dienas, kaitaliojant apipurškimą su laistymu. Daigams augant šis intervalas ilginamas iki 4-7 dienų. Išeiga: 0,5-1 l į kvadratinį metrą. Jeigu daigai susilpnėję, juos tik apipurškite EM tirpalu, bet nelaistykite. Palaukite kol daigai sustiprės ir gerai įsišaknydins.
Apdirbti sustiprėjusius daigus galima ir su EM – urgasa. Urgasą taip pat galima naudoti šakniniam ir nešakniniam maitinimui daigus apipurškiant: 2-3 šaukštus urgasos kibirui vandens (20–25 °C). Tirpalą išlaikyti 2-3 val. ir augalus laistyti 1 kartą per savaitę. Išeiga: 0,5 – 1l į kvadratinį metrą.
EFEKTAS!
Net vienkartinis jaunų augalų apipurškimas EM-preparatu 1:2000 derlių padidina 10-30%.
SVARBU!
- Tik ką persodintus augalus EM-tirpalu galima apdirbti ne anksčiau nei po 2-3 savaičių nuo jų persodinimo. Reikia duoti laiko jiems įsišaknyti.
- Negalima dirvos perlaistyti.
- Laistyti ir apipurkšti augalus EM-tirpalu geriausiai anksti ryte, vakare arba apsiniaukusią dieną.
- Verta atkreipti dėmesį į Mėnulio fazes: mėnuliui pilnėjant labiau efektyvus laistymas, dylant – apipurškimas.
Dalia ir Algirdas