Dirvos mulčiavimas ir mulčo pasirinkimas

Mulčiavimas – dirvos uždengimas po medžiais, krūmais, kitais  augalais, juoda plėvele, organinių medžiagų sluoksniu (šiaudais, išravėtomis žolėmis). Gamtoje užmulčiuota dirvą matome kiekviename žingsnyje.


Miške lapai rudenį žemę dengia po medžiais ir krūmais. Nuo pušų prikrenta spyglių. Susiformavusių puvenų dėka augalai gyvena ir nežūsta nuo sausros, nes po natūralaus mulčo sluoksniu išsaugoma drėgmė. Skurdžios dirvos praturtinamos maistinėmis medžiagomis, augalai ir medžiai normaliai vystosi. Dar ne visi daržininkai – sodininkai įvertino mulčiavimo svarbą auginant daržoves, gėles, krūmus ir vaismedžius. Mulčiuoti galima visų tipų žemę, bet didžiausią naudą duoda mulčiuojant smėlingą dirvą. Vasarą tokia dirva greitai įkaista, augalai nedera ir dažnai per kaitrą žūsta. Nėra drėgmės – maisto medžiagos iš dirvos nepasisavinamos.

 

Trys pagalbos būdai:

 

1.       Augalų laistymas.

 

2.       Dirvos purenimas.

 

3.       Dirvos mulčiavimas aplink augalus.

 

Mulčiavimas juoda perforuota plėvele duoda gerus rezultatus, bet dėl brangumo ne kiekvienas ryžtasi ją naudoti. Pasėjus iš karto ištieskite plėvelę ir tada naudingi dirvos mikroorganizmai imsis darbo. Kopūstus geriau dengti balta plėvele. Vanduo po plėvele kaupsis, neišgaruos. Mulčiuoti agurkai, cukinijos, pipirai, braškės derės gausiau (be to braškių uogos bus švarios). Tai stabdo drėgmės garavimą ir ligų plitimą. Po skaidria plėvele auga piktžolės, todėl ja dirva nemulčiuojama. Mulčiavimas organinėmis medžiagomis naudingas visiems dekoratyviniams augalams ir daržovėms, ypač pomidorams, kopūstams, česnakams, ropėms, salierams, agurkams, moliūgams. Mulčiavimui tinka smulkinta žalioji trąša (sideratai), augalų liekanos, piktžolės be sėklų, žolė, šienas, samanos, nukritę lapai. Šiaudai, mėšlas, pjuvenos tinka šiek tiek pagyvenę bet negalutinai suirę komposte.

 

Mulčiavimo nauda:

 

1.       Išsaugoti dirvą purią.

 

2.       Praturtinti ją augalams reikalingomis maisto medžiagomis.

 

3.       Nugalėti piktžoles ir neduoti joms galimybės vešėti.

 

Derlingesnėje dirvoje mulčas suirsta greičiau. Jis virsta puvenomis. Sunkios molio dirvos mulčiuojamos ne storesniu kaip 2cm sluoksniu ir turi būti kuo įvairesnis mulčas.

 

Mulčiavimo klaidos:

 

1.       Mulčiuokite tik gerai įšilusią žemę.

 

2.       Mulčą smulkinkite.

 

3.       Jeigu žemė buvo mulčiuota prieš žiemą, pavasarį mulčą nugrėbkite, kad žemė galėtų įšilti.

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi






Saugos kodas:

Vardas: Neriukas
Data: 2014-04-30
El. paštas:
Sveiki, noriu paklausti ar galima mulčiuoti šienu, kuris jau yra nebešviežias, žodžiu pernykštis stovėjęs lauke. Papelyjęs ir patamsėjęs.
Vardas: Irma
El. paštas:
Ačiū už naudingą info. Prieš keletą metų braškes mulčiavau juoda agro plėvele. Nepatiko, nes labai daug prisiveisė po ja skruzdėlių, iškilnojo braškių kerelius. Barsčiau nesaldintos kavos tirščius, miltukus nuo skruzdžių, tai jos tik pereidavo į kitą vietą ir vistiek po braškėmis.Pernai mulčiavau šienu, tai lyg ir viskas gerai buvo, uogos didelės, švarios, bet...tas lysves pamėgo kurmiai.O su jais jau nebežinau ką daryti: pilna urvų. Gal kas gali patarti?
Vardas: Edita
El. paštas:
Ačiū Dalyte, tikrai yra naudinga žinoti kaip teisingai mulčiuoti.
Vardas: Andžela
El. paštas:
O man braškės su juoda agroplėvele taip sirgo, taip puvo, kad pusę derliaus praradome :( Tik tiek, kad ravėti daug nereikėjo...