DARBŲ DARŽE KALENDORIUS

Praėję metai mums – buvo įvairių naujovių metai. Ir dabar bandome įvertinti tų naujovių naudingumą.


Pavasaris, vasara, ruduo – pasinaudokime patyrusio daržininko patirtimi!

BALANDIS 

 

 Tai darbų darže pradžia. Ant palangių daigų dėžutėse sezonas prasidėjo, žinoma, anksčiau: kai kuriems augalams vasarį, kitiems kovą, bet dabar kalbame būtent apie daržą. O čia jau pačioje balandžio mėn. pradžioje naudinga į kokias nors talpas surinkti sniegą, kuriam ištirpus turėsite tirpsmo vandens. Jis ypač naudingas jauniems augalams, daigams ir sudygusioms sėkloms.

 

 Sutvarkome sklypą – sugrėbiame visas šiukšles, jas susmulkiname ir dedame į „pavasarinę“ komposto krūvą. Į šią krūvą taip pat krauname naminių gyvulių ir paukščių mėšlą. Krūvą formuojame iki liepos vidurio, kad kompostas joje spėtų subręsti iki rudens. Tada jį naudosime rudeniniam įterpimui į lysves.

 

 Dirvos sveikatinimui šiltnamyje labai naudinga balandžio pradžioje pasėti sėjamosios pipirnės, trumpiau vadinama pipirne. Dvi savaites prieš sodinant daigus, plokščiapjove pakirsti pipirnės šaknis, lengvai jas apiberti žemėmis. Ant viršaus pabarstyti „rudeninio“ komposto ir palaistyti EM preparato tirpalu. Jeigu komposto neturime, tai purename žemę ir laistome EM – preparato tirpalu.

 

 Šiltnamyje sėjame ridikėlius, krapus, salotas, vienmetes gėles daigams, kopūstus daigams, sodiname svogūnus laiškams. Pasėlius naudinga pridengti agroplėvele. Prisiminkime, kad nuėmę ridikėlių ir salotų derlių, iškasę gėlių ir kopūstų daigus, į lysves vėl įterpiame kompostą, laistome EM- Baikalo tirpalu ir po dviejų savaičių sodiname agurkų, paprikų ir pomidorų daigus. Pasistenkite, kad tarp agurkų, paprikų ir pomidorų ir toliau kur-ne-kur augtų krapai, svogūnai ir česnakai – jie sveikatina šiltnamio atmosferą.

 

  Balandžio mėnesį jau ruošiamos lysvės sėjimui atvirame grunte: morkoms, burokėliams, svogūnams, petražolėms, pastarnokams, krapams. Balandį šios daržovės ir sėjamos. Šį mėnesį, likus maždaug 2 savaitėms iki sėjos pradžios tręšiamos „rudeniniu“ kompostu ir laistomos „Baikal EM – 1“ tirpalu. Tai daroma tam, kad lysves „iš anksto“ užkrėsti dirvos mikroorganizmais, kurių pagalba dirvoje pasigamintų mineralų tirpalai, reikalingi augalų mitybai, greitam ir kokybiškam jų auginimui.

 

 Kai kur jau balandžio mėnesį galima pradėti sodinti bulves.

 

  Balandį, jei dirva įšilo, naudinga įterpti kompostą po vaismedžiais ir vaiskrūmiais – 1kibiras 1 kvadratiniam metrui, dirvą supurenti ir palaistyti „Baikal EM -1“ tirpalu 1         :1000, 5 l 1kvadratiniam metrui. Uogakrūmiai nupurškiami tirpalu 1:100.

 

 Balandžio pabaigoje   paprastai būna šilta. Todėl neužmirškite pasėlius laistyti paprastu, lietaus arba tirpsmo vandeniu bent po 5 litrus 2 metrams lysvės. Tas lysves, ant kurių nei rudenį nei pavasarį nebuvo dėtas kompostas, palaisčius reikia supurenti. Lysves, ant kurių ir rudenį ir pavasarį buvo dėtas kompostas, galima ir nepurenti.

 

  Kai tik pradės augti pienės, ramunėlės, varnalėšos, dilgėlės, bitkrėslės, kraujažolės ir šalpusniai, panaudokite šiuos augalus ekstraktui  su „Baikal – EM -1“ gaminti. Šiuo ekstraktu laistykite augalus visą vasarą. Patys pasigaminę ekstraktą, sutaupysite ir pinigėlių.

 

EM – ekstraktas

 

  Gaminamas iš įvairių žolių (ir piktžolių) ir „Baikal EM-1“ preparato. Tokiame ekstrakte be efektyvių mikroorganizmų yra ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų – tai dar labiau padidina jo maistinę vertę. Fermentizacijos metu vyksta tokie patys procesai kaip ir gaminant kompostą. EM – ekstrakto gaminimą galima lyginti su paties EM – preparato „padauginimu“

 

   Gaminimas. Naudojama tik nerūdijanti tara.

 

    Sudėtis:     

 

-         smulkintos žolelės – 7l

 

-         vanduo                   -  7l

 

-         melasa, uogienė arba cukrus – 0,25l

 

-         „Baikal EM – 1 prepratas     -  0,25l

 

 Geriausiai naudoti daugiametes piktžoles.

 

1. Susmulkintas žoles sudėti į plastikinį kibirą.

 

2. Sumaišyti „Baikal EM-1“ prepratą, vandenį ir uogienę (melasą, cukrų), supilti į kibirą.

 

3. Kibirą uždengti polietilenine plėvele.

 

4. Uždėti dangtelį ir svorį, kad iš paruoštos masės išstumti orą, t.y. mišinys turi būti apsemtas vandeniu.

 

  Fermentacija vyksta 20 – 35 laisnių temperatūroje 25 – 10 dienų. Masę kartas nuo karto supurtyti, kad išeitų susidariusios dujos. EM – ekstraktas paruoštas kai atsiranda malonus rūgštokas kvapas, o pH mažiau 3,5. Ekstraktas perkošiamas ir laikomas plastikiniuose buteliuose. Sunaudoti per 1 mėnesį.

 

 Naudojamas ir skiedžiamas kaip ir „Bailal EM – 1“ preparatas.

 

 Taip iš 0,25 l „ Baikal EM – 1“ tirpalo gauname apie 7,5l analoginio tirpalo.

 

Gegužė 

 

  Kai kurie mokslininkai tvirtina, kad mėnesio bulvės ūgliai nuodingi kolorado lervoms  (birželio antra pusė). Autorius daugelį metų bulves sodina gegužės pirmą savaitę ir patvirtina šių mokslininkų teiginį. Taip sodinant buvės tik vieną kartą pašalo (tai atsitiko 1979m), bet nežuvo, o greitai ataugo ir davė gerą derlių. Gavus perspėjimą apie gręsiančias šalnas, bulves galima apsaugoti pilnai jas apkaupiant. Naudojant kompostą ir rudenį ir pavasarį, laistant EM- preparatu skatinamas audringas dirvos mikroorganizmų vystimąsis, kurio metu išsiskiria šiluma. To pasekoje dirvos ir dirvos paviršiaus temperatūra 3-5 laipsniais aukštesnė už aplinkinio oro temperatūrą, tai ir apsaugo augalus nuo šalnų. Paskutinius 12 metų bulvės, autoriaus pasodintos pirmą gegužės savaitę nė karto nenukentėjo nuo šalnų ir jų nė karto nereikėjo apsaugoti kaupimu.  Taigi bulves sodiname pirmąją gegužės savaitę. Sodiname ne su kastuvu, o į su mažu kastuvėliu padarytas duobutes.

 

  Gegužę, jeigu to nepadarėte balandį, sėjamos morkos, burokai, svogūnai, ropės, petražolės, salotos ir kita žaluma. Gegužės gale atvirame grunte sodinami kopūstų daigai, agurkai, o pomidorai ir paprikos – šiltnamyje. Laistome, esant reikalui, paprastu vandeniu. Praėjus po sėjos ir sodinimo dviem savaitėms pradedame laistyti (arba purkšti) “Baikal EM – 1” tirpalu 1:1000 kas dvi savaites (arba pasigamintu ekstraktu) arba tirpalu 1l EM – komposto 100l vandens.

 

 Gegužę šiltnamiuose imame ridikėlių, krapų, svogūnų laiškų, salotų derlių. Visos daržovių atliekos, kiemo šiukšlės, piktžolės, paukščių ir galvijų mėšlas keliauja į “pavasarinę” komposto krūvą.

 

 Jeigu vaismedžių ir vaiskrūmių nepatręšėte kompostu balandį, tai padarykite gegužę. Neužmirškite kiekvieną kartą patręšę kompostu dar ir palaistyti “Baikal EM – 1”  preparato tirpalu ir dirvą supurenti ( geriau plokščiapjove).

 

  Taigi Gegužė augalų sėjos ir sodinimo mėnuo. Neužmirškite sėklas sėti ant suploto griovelių paviršiaus, tai užtikrina kokybišką ir draugišką dygimą bei gausesnį derlių.

 

 Gegužė ir jau praėjęs balandis daugiausiai fizinio darbo reikalaujantys mėnesiai. Bet žymiai lengvesnio darbo, nes žemės sukasinėti jau nereikia. Užtenka lysves supurenti plokščiapjove, o tai žymiai lengviau nei kasti. Komposto krūvos papildymas užima ne daugiau 5 min kasdien. Argi tai sunku? Toliau bus dar lengviau. 

 

BIRŽELIS 

 

  Gegužę paprastai jau būna viskas pasėta ir pasodinta. Todėl birželį į atvirą gruntą sėja ir sodina ypatingai šilumamėges kultūras – pomidorus, aguročius, moliūgus. Birželio pabaigoje naudinga pasėti pekino kopūstus. Dirva šilumamėgėm kultūrom ruošiama įprastai – įterpti kompostą, palaistyti “Baikal  EM – 1“ preparato tirpalu, supurenti.

 

  Pagrindinis darbas birželio mėnesį – karštomis dienomis laistyti paprastu vandeniu ir kas dvi savaites laistyti „Baikal EM – 1“ preparato tirpalu, skiestu 1:1000. Jaunus, tik išdygusius daigelius ir naujai pasodintus daigus pradėti laistyti EM – preparatu tik po 2 savaičių. Iki to laiko lieti paprastu vandeniu pagal reikalą.

 

  Naudinga, ypač jeigu daržas aplankomas tik savaitgaliais, daigus ir sodinius mulčiuoti EM – kompostu – 1kibiras 2m lysvės – ir palaistyti EM – preparato tirpalu 1:1000. Taip mulčiuota dirva mažiau džius ir ją laistyti EM – preparatu užteks vieną kartą per mėnesį.

 

  Šį mėnesį daržininkai jau mėgaujasi šviežiomis daržovėmis, todėl atsiranda augalinių atliekų. Neužmirškite jų sudėti į „pavasarinę“ komposto krūvą. Ten pat kraukite virtuvės atliekas, piktžoles, pelenus ir kt. Neužmirškite kiekvieną 10 – 15cm apiberti daržo žeme 1,5 – 2cm ir palieti „Baikal EM – 1“ tirpalu su sena uogiene ar cukrumi (1 šaukštą į kibirą tirpalo). Komposto krūva visada turi būti uždengta plėvele.

 

  Visas kitas laikas - tai jūsų poilsis gryname ore, mėgavimasis sukurtu grožiu, išpuoselėtu daržu ir sodu.

 

LIEPA 

 

Toliau laistome augalus „Baikal EM – 1“ tirpalu kas dvi savaites. Bulvių taip nelaistyti. Pradėjus bulvėms žydėti, tarpvagiuose barstomas EM kompostas (1 kibiras komposto 4 metrams), tada jis palaistomas EM – tirpalu ir bulvės apkaupiamos. Tuo bulvių priežiūra iki pat nukasimo ir baigiasi. Jeigu bulvės pasodintos gegužės mėnesio pradžioje, jas šio mėnesio viduryje galima jau ir pasikasti. Taip pasodintos bulvės nukasamos iki rugpjūčio 20. Taip išvengiama bulvienojų ir gumbų užsikrėtimo fitoftoroze. Tokius bulvienojus galima kompostuoti. Ankstyvas bulvių sodinimas, naudojant kompostą ir „Baikal EM – 1“ preparatą pagreitina gumbų subrendimą.

 

  Šį mėnesį gauname šviežių daržovių. Pasėliai retinami. Neužmirškite visas atliekas krauti į komposto krūvas – iki liepos 15 į „pavasarinę“, o po 15 į „rudeninę“ Gerai, kad į komposto krūvą „nukeliautų“ dilgėlės, kiaulpienių lapai, bitkrėslės, kraujažolės, morkų lapai ir kt.

 

  Tarpulysvėse augančias piktžoles pakirsti plokščiapjove (arba kilpa) ir taip pat sumesti į komposto krūvą. Piktžoles pakirskite dirvos paviršiuje, bet koks tarplysvių purenimas išprovokuos dar greitesnį ir gausesnį piktžolių augimą.

 

  Stebėkite česnakus. Žiedkočiams užaugus iki 10 – 15 cm nupjaukite juos iki pat apačios. Lysvėje palikite 5 – 6 žietkočius su žiedais, kad žinotumėte kada laikas česnakus iškasti. Kasami praėjus savaitei po žiedyno dangalo plyšimo. Kasant vėliau česnako galvutė gali subyrėti į atskiras skilteles ir blogai laikysis žiemą.

 

  Mėnesio pradžioje sėjami daikonai.

 

Per dieną – dvi palaistote visą daržą ir likusias 28 dienas užsiimate gėlėmis, veja, kitais reikalais ar tiesiog ilsitės. Rugpjūčio mėnesį jau kasite svogūnus, česnakus ir bulves. Derliaus nuėmimo dieną į dirvą reikės berti EM – kompostą ir jį palaistyti „Baikal EM – 1“tirpalu. Todėl pasirūpinkite iš anksto, kad reikiamu momentu turėtumėte ir EM – komposto ir EM – ekstrakto, arba paprasto  „Baikal EM – 1“ . Laistymas ekstraktu užtruks ne ilgiau valandos, likusias 28 dienas daržas beveik nereikalaus jūsų dėmesio. Jis gyvens savarankiškai ir neapsunkins jūsų fiziniu darbu.

 

RUGPJŪTIS 

 

Šį mėnesį nuimame svogūnų, česnakų ir bulvių derlių. Lietaus būna mažiau, todėl bulvių gumbai,  svogūnų ir česnakų galvutės paprastai būna švarios. Kasdami svogūnus ir česnakus naudokitės šakėmis. Juos sudėliokite tarplysvėse ir, jei oras leidžia, palikite 3 – 5 dienas. Ant lysvių, būtinai tą pačią dieną, išberkite EM – kompostą, jį paliekite EM – tirpalu, dirvos paviršių negiliai supurenkite. Kai česnakų ir svogūnų laiškai apvys, juos supinkite į kasas ir pakabinkite džiūti saulutėje. Jei lyja, įneškite į patalpą, pašvietus saulei, vėl į lauką. Taip džiovinti  2 – 3 savaites. Po to nupjauti nereikalingus laiškus ir toliau laikyti patalpoje. Bulvių kelmus taip pat kaskite šakėmis. Nukasinėkite tik po tokį plotą, kurį tą pačią dieną galėsite patręšti kompostu, palieti EM – tirpalu ir supurenti. Jeigu šito nepadarysite, kitais metais kovosite su piktžolėmis ir neteksite dalies derliaus. Sėklai bulves atrinkite maždaug vištos kiaušinio dydžio ir tik iš tų kelmų, kuriuose bulvių buvo užmegzta daugiausiai. Vienam arui apsodinti reikia maždaug 400 bulvių.

 

  Pastebėta, kad, greta augdamos, įvairių veislių bulvės slopina vienos kitą. Arba visos blogai auga, arba vienos keroja, o kitos nunyksta. Vienuose kelmuose geros bulvės, kituose vien „žirniai“. Todėl ir sėklines skirtingų rūšių bulves laikykite atskirai ir sodinkite skirtingose vietose.

 

  Bulvienojus, svogūnų, česnakų laiškų liekanas susmulkinkite, sumaišykite su kitomis žolėmis ir sukraukite į „rudeninę“ komposto krūvą (tą geriau daryti ne tą pačią derliaus nuėmimo dieną).

 

  Rugpjūtį intensyviai renkamas pomidorų, agurkų, paprikų, cukinijų, serbentų ir kitų kultūrų derlius. Nepagailėkite po kibirą komposto kiekvienam vaiskrūmiui. Daugumos vaiskrūmių ir uogakrūmių šaknys auga rudenį, todėl jiems labai reikalingas toks tręšimas. Išpjaukite nuderėjusius aviečių ūglius. Pastebėta, kad avietės labai gerai auga patręštos jų pačių ūglių kompostu. Todėl senus aviečių ūglius susmulkinkite, išberkite tarp aviečių, patręškite kompostu, 1 kibiras komposto 1 kvadratiniam metrui, paliekite EM – tirpalu.

 

  Rugpjūtį kaip ir rugsėjį atsilaisvina nemaža daržo dalis. Todėl rudeniniam dirvos paruošimui reikės nemažai „Baikal EM-1“ tirpalo. Tikiuosi, kad liepos mėnesį, kaip buvo rekomenduota pasiruošėte EM – ekstrakto.

 

RUGSĖJIS 

 

  Darže dar auga morkos, burokai, daikonai, kopūstai; šiltnamiuose dar noksta pomidorai, agurkai, paprikos. Kopūstai darže pasiliks  iki spalio. O visų kitų daržovių derlius imamas jau šį mėnesį. Tam geriau pasirinkti šiltesnes, sausesnes dienas. Tada daržovės bus sausos ir švarios.

 

  Nuėmus derlių ant lysvių užberti komposto, palieti EM – tirpalu, dirvą negiliai supurenti. Mėnesio viduryje ruošiame lysves žieminiams česnakams. Sodinant tarp skiltelių paliekami 7 – 8 cm tarpai. Užberkite žeme, ant viršaus užberkite komposto, jį išlyginkite. Dirvos nepurenkite, laistyti nereikia. Sodinamos pačios didžiausios skiltelės, jos skirstomos sodinimo dieną.

 

  Rugsėjį „rudeninę“ komposto krūvą papildo vaismedžių ir vaiskrūmių lapai, nužydėjusios vienmetės gėlės ir nušienauta žolė.

 

  Šį mėnesį naudinga patręšti „Baikalu“ ir kompostu vaismedžius – 1 kibiras komposto + 5l tirpalo į 1 kvadratinį metrą.

 

  Šiltnamiuose agurkų ir pomidorų neraukite, o sekatoriumi nukirpkite jų antžeminę dalį ir nuneškite į komposto krūvą. Šiltnamių žemę apiberkite kompostu, pakirskite joje likusias šaknis plokščiapjove (arba kilpa), paliekite EM – tirpalu. Pavasarį pomidorų ir agurkų šaknų nerasite, jos pavirs humusu.

 

   Rugsėjo pradžioje šiltnamyje galima pasėti ridikėlių ir lapinių salotų.

 

SPALIS 

 

 Nuimamas kopūstų derlius. Dirva po jų nuėmimo ruošiama kompostu ir EM – tirpalu. Atliekos kraunamos į „rudeninę“ komposto krūvą, ji uždengiama plėvele.

 

  Iš talpų išpilamas vanduo, kad sušalęs jų nesusprogdintų. Dabar pats laikas pagalvoti ir prisiminti ar bandydami naudotis gamtinės žemdirbystės agrotechnika viską darėte teisingai. Išsiaiškiname ir įsimename klaidas, kad jų nekartotume sekantį sezoną.

 

  Spalis pats tinkamiausias mėnuo  iš patikimų firmų užsisakyti daržovių ir gėlių sėklas. Taip nebus pavojaus jas gauti per vėlai.

 

VISIEMS DIDŽIULĖS SĖKMĖS NAUJAME SEZONE!

 

  Parengta pagal     http://superogorod.ucoz.org/

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi






Saugos kodas:

Vardas: Dalia
Data: 2015-07-20
El. paštas:
EM tirpalas, tai 1 dalis preparato "Baikal EM-1"+ 100 arba 1000 dalių vandens + 1 dalis ko nors saldaus, pvz. cukraus ar senos uogienės.
Vardas: Kazimiera
Data: 2015-07-19
El. paštas: kadrun49@gmail.com
Kas yra tas EM tirpalas?