Žalioji trąša

Plika žemė, užsiimantiems gamtine žemdirbyste arba bent jau bandantiems ja užsiimti, rėžia akį. Pagaliau praregėjome ir pradėjome mokytis mulčiuoti žemę pasisėmę išminties iš N. Kurdiumovo knygų „Protingas daržas“, „Protingas Sodas“. Pradėjome suprasti uždengtos žemės svarbą ir naudą tiek  žmogui tiek pačiai gamtai. Tačiau mulčiuoti žemę vasarą, sakykim, nurovus svogūnus, kai iki sezono pabaigos lieka geri du - trys mėnesiai, tai neracionalus žemės panaudojimas. Iš savo patirties galiu pasakyti – yra  dar efektingesnis, naudingesnis netgi lengvesnis būdas padėti sau ir žemei. Tai dengiamosios kultūros, žalioji trąša (sideratai).


 Šilumamėgėms daržovėms dirvą ruošiu iš pat ankstyvo pavasario, jų augimo vietoje sėdama žaliąsias trąšas, pavyzdžiui, garstyčias arba siauralapius vienmečius lubinus (nes jie atsparūs šalčiui).                                                   

 

          Atėjus laikui sodinti pagrindinę kultūra, pavyzdžiui, pomidorus ar agurkus, sideratai neišraunami, bet paliekami, tik su plokščiapjove pakertamos jų šaknys , daromos duobutės arba grioveliai ir sėjamos arba sodinamos pagrindinės kultūros. Likusios žemėje sideratų šaknys pūdamos sudaro kapiliarų tinklą, tuo pagerindamos dirvos struktūrą. Ant lysvės likusi antžeminė sideratų dalis, dengia žemę ir neleidžia susidaryti plutai – tai yra dirva jau užmulčiuota , t.y. uždengta. Be to mulčas tręšia žemę todėl sideratai, dengiančios kultūros, vadinamos žaliąją trąša.

 

          Dar vienas pavyzdys žieminių česnakų sodinimas i ąvižas. Į atsilaisvinusį žemės plotelį, likusį nuėmus kokią nors kultūrą, maždaug rugpjūčio viduryje - rugsėjo pradžioje sėjamos ąvižos. Atėjus laikui sodinti žieminius česnakus, tiesiog ąvižose daromos duobutės arba grioveliai ir į juos sodinami česnakai (ąvižos lieka toliau augti). Daugeliui žinomas graudus vaizdas pavasarį, matant česnakus iškilusius į žemės paviršių ir iššalusius. Šiuo atveju to nebus, nes, iki šalčių dar augdamos ąvižos, sulaiko česnakus nuo išlipimo iš žemės ir savo antžemine dalimi česnakus uždengia, tuo pačiu apsaugodamos juos nuo iššalimo. Pavasarį pūdamos ąvižų šaknys strukturizuoja dirvą, o antžeminė dalis ja patrešia.

 

          Be galo puikus to pavyzdys yra grikiai. Jie auga ten kur joks kitas augalas neauga. Netgi turint visiškai nederlingos žemės lopinėlį per vienerius metus galime visiškai pakeisti turimos dirvos struktūrą – ją žymiai pagerindami. Grikiai yra šilumamėgė kultūra, todėl pradedama sėti ne anksčiau kaip gegužės viduryje. Pasėjom – pamiršom. Grikiams tik pradėjus žydėti plokščiapjove pakertamos jų šaknys ir toj pačioj vietoj vėl sėjami grikiai. Taip kartojama tol, kol prasidėjus šalčiams, grikiai nesušala. Toks laukas arba lysvė paliekama iki pavasario. Pavasarį užtenka lengvai papurenti dirvą ir galima sėti ar sodinti viską ką tik širdis geidžia. Be puikių sideratinių savybių grikiai yra ne tik maistiniai, bet ir medingi ir vaistiniai augalai.

 

          Taigi žalioji trąša – efektas (gražiai žaliuojanti ar net žydinti žemė) ir nauda, viskas kartu!

 

  Žemiau pagrindinių žaliųjų trašų trumpas apibūdinimas.

        Žaliosios trąšos

Grikiai, 0.5 kg ( 2 arams)

–(moldaviški aukštaūgiai)­–

 

                   Ypatingai rekomenduojama sėti nederlingose, rūgščiose dirvose, nes gili ir šakota šaknų sistema (iki 2m.) smarkiai pagerina dirvos struktūrą, taip pat tinka auginti po medžiais ir krūmais( vaismedžiais ir vaiskrūmiais), neišsausina dirvos..

 

          Greitai auganti kultūra. Puikus medunešis. Gerai pakelia sausrą. Šilumamėgis augalas. Sėjamas nuo gegužės vidurio iki rugpjūčio pabaigos.

Ilgai žydi.

 

grikiai

Avižos, 0.5 kg (1/3 aro)

 

          Nereiklios dirvai, gerai pakelia šalnas, sausrą, pavėsį. Puikus priešsėlis kultūroms, kurioms reikia daug azoto.

 

          Avižos praturtina dirvą kaliu, gerai purena ir struktūrina dirvą.

 

          Optimalus sėjos laikas – balandžio pabaiga – gegužės pradžia. Pakelia -5 -7 laipsnių šalnas.

 

avizos

Baltoji garstyčia 0,5kg ( 2 arams)

 

          Augalas priklauso kryžmažiedžių šeimai. Greitai suformuoja stiprią šaknų sistemą pasiekiančią vieno metro gylį.

 

          Pakirtus šaknis, jos supūva per 1,5– 2 savaites ir suformuoja dirvoje kanalų tinklą, tuo pagerina oro ir drėgmės patekimą į gilesnius dirvos sluoksnius.

 

          Geras medunešis, privilioja vabzdžius plėšrūnus. Pasižymi priešgrybėlinėmis ir bakteriocidinėmis savybėmis. Slopina piktžolių augimą. Valo ir dezinfekuoja dirvą [dėka joje esančių eterinių aliejų]

 

          Greitai auga. Pasėjus sudygsta 3-4 dieną. Šalčiui atsparios (pakelia -5 laipsnių šaltį).

 

Garstyčias galima sėti visą sezoną – pavasarį, vasarą, ir rudenį nuėmus derlių.

garstycia

 

Lubinas vienmetis siauralapis, 0.5kg (1 arui}

 

Geriausias sideratas rūgščioms ir nederlingoms smėlio dirvoms. Auga net ten, kur niekas daugiau neauga arba auga labai prastai.

 

Naudojamas greitam dirvos sukultūrinimui. Geba neutralizuoti dirvos rūgštingumą iki normalaus. Dirvoje kaupia azotą, fosforą, kalį ir kitus mikroelementus. Dėka gilios šaknų sistemos (iki 2m.) gerai aeruoja dirvą ir į dirvos paviršių pakelia maistines medžiagas reikalingas kitiems augalams. Ant lubinų šaknų gyvena bakterijos, fiksuojančios azotą iš oro. Per 8 savaites (kai užsimezga žiediniai pumpurai) lapų ir šaknų masė sudaro 6–10 kg iš 1m2. Šiuo metu lubinus reikia nupjauti (neišrauti).

 

          Šaknys, stiebai ir lapai sukaupia savyje tiek azoto, kiek jo yra perpuvusiame mėšle.

 

          Laikomas geriausiu priešsėliu braškėms. Sėjamas pavasrį, vasarą ir iš karto nuėmus derlių.

lubinas

 

   Dabar žaliųjų trąšų(sideratų) sėklų galima įsigyti sodyba.org internetinėje parduotuvėje adresuwww.eparduotuve.sodyba.org

 

                      Dalia

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi






Saugos kodas:

Vardas: Dalia
Data: 2016-08-11
El. paštas:
Tai reiškia, kad augalai nupjaunami ne virš žemės, o poros cm gylyje, t.y. po žeme.
Vardas: Rožė
Data: 2016-08-10
El. paštas: rozelester@gmail.com
Ką reiškia pakertamos šaknys?
Vardas: Antanas
El. paštas:
Apkirpai gazoną - ir ant lysvių. Puikiausia mulčia.
Vardas: Algirdas
El. paštas:
Ąvižų ir rugių galite nusipirkti kad ir turguje. Garstyčias, lubinus, facelijas ir kt teiraukitės sėklų parduotuvėse.
Vardas: Jolanta
El. paštas:
Sveiki, kokia kaina sideratu? Kaip galima nupirkti ir kur? aciu
Vardas: Dalia
El. paštas:
Sveiki, tą ir reiškia,kad pakertamos šaknys su Fokino plokščiapkove arba ravėtuvu "kilpa".
Vardas: Grazina
El. paštas:
Ka reiskia (PAKERTAMOS SAKNYS)?
Vardas: Bronius
El. paštas:
Laba diena. Noriu sužinoti kokiu atstumais eilėje ir tarp eilučių turi būti išsėti lubinai, kad į arą gautus 0,5kg? Ir kaip reikia apskaičiuoti užauginta biomasę? Dekoju.
Vardas: Juras
El. paštas:
Tai gal vietoj avižų visai netinka paveikslėlyje pavaizduoti miežiai?
Vardas: Algirdas
El. paštas:
Parduotuvėje sėklos patalpintos skyrelyje Žalios trąšos
Vardas: Ritas
El. paštas:
Parduotuvėje jokių sėklų nematau
Vardas: Andžela
El. paštas:
labai naudingas straipsnis, labai laiku :) Ačiū