GULSČIAI PASODINTI POMIDORAI

Jau antri metai kai eksperimentuoju su pomidorais. Šiltnamyje jų neauginu, kiekvienais metais juos sodinu tik po skaidrios plėvelės stogu.


Kadangi šis pavasaris nelepino šiluma, netgi nuvilnijo banga šalnų, tai iš mano noro šiek tiek užgrūdinti balkone jau užaugusius daigus gavosi šnipštas. Daigai stipriai apšalo ir, atvežus juos į sodybą atrodė apgailėtinai.

 

Daugelis sodininkų, greičiausiai, tokius augintinius tiesiog išmestų, tačiau jau praeitais metais turėjau malonią patirtį sodinti pomidorus gulsčiai. Tai nutariau daug nesvarstyti ir pasodinti juos gulsčiai, teisingai tikėdamasi, kad jie duos papildomas atžalas, ant kurių ir sulauksiu savo derliaus.

 

Antrus metus iš eilės pomidorus auginu jų nerišdama, t. y. jie auga laisvai, kaip patys nori . Kodėl taip darau? Pirma, rišti pomidorus – tai labai daug darbo ir laiko užimantis procesas. Antra – reikia maždaug trečdaliu mažiau daigų ir trečia - pomidorai, mano manymu, kekėse užmezga daugiau pomidorų, o ir tie patys būna didesni. Manau, tai todėl,kad pačiam augalui nereikia laikyti vaisių svorio, todėl jis neskuba jų nokinti ir vaisiai gali augti ilgiau ir tampa didesni.

 

Sodinu gulsčiai, žemėmis užpilu pusę stiebo ar net du trečdalius. Žemę storai mulčiavau pavytusiu šienu, ne mažiau 15 cm. Pomidorai išaugina papildomus stiebus, kurie papildomų šaknų sistemos dėka, užauga žymiai tvirtesni ir sveikesni – palieku 2, kitus išlaužau (kitaip bus džiunglės). Sodinu retai, dvigubai rečiau negu paprastai ar net dar rečiau. Kekėse pomidorų būna daugiau, o ir tie patys žymiai didesni.

 

Jeigu man atrodo, kad pomidorų kekei yra nepakankamai sausa ir yra tikimybė pomidorams pradėti pūti, po kekėmis pakišu storą kartoną.

 

Tiesa nokti pradėjo kokia savaite vėliau. Pažastukus skabau, bet ne visai išlaužiu, o palieku kelmelį ( apie 1cm) – atseit vieta užimta, prašome neaugti. Ir tikrai toje vietoje niekas nereikalingas nebeauga. Dėka papildomų stiebų derlius padvigubėja.

 

Šiais metais „Sodo spalvose“ radau dr. Irenos Kubilienės labai naudingą patarimą – palaistyti žydinčius pomidorus taukės (kaulažolės) arbatėle. Po savaitės rezultatas pribloškė, pomidorai pasikeitę neatpažįstamai – į gerą pusę.

 

Taukės arbatėle:

 

Nužydėjus taukei, ją nupjauti ir palikti porai dienų pavysti.Apvytusią taukę smulkiai supjaustyti ar sukarpyti (kaip patogiau) ir užpilti šaltu vandeniu. Palikti pastovėti porą dienų. Laistymui skiesti 1:10.Tiesa, pagal Steinerio biodinaminius dėsniu, kurie kaip teigiama suaktyvina augalų galias, tirpalą kelis kart per dieną sukau iki sūkurio.

 

Rezultatas geresnis, negu laistant dilgėlių ar Kurdiumovo arbatėle.

 

Kadangi mano pomidorų daigai šiais metai buvo vargšai – apšalę, vėlai pasodinti, per mėnesį taukės arbatėle palaisčiau tik du kartus ir mano vargšeliai pavirto tikrais puikuoliais, spėjo užaugino gausų derlių.

 

Ir kokia išvada: darbo įdėta žymiai mažiau, pomidorų daigų sodinta mažiau, o pomidorais mūsų šeima pilnai apsirūpino, kaip šviežiais taip ir konservuotais.

 

Dalia

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi






Saugos kodas:

Vardas: Dalia
El. paštas:
Taukė daug kur auga, ir patvoriuose, ir senuose soduose. Jei norite įsiveisti, paieškokite turguje pas bobutes, kurios prekiauja įvairiomis žolelėmis
Vardas: Ieva
El. paštas:
Gal galėtumėt pasakyti kur ieškoti Taukės. Gal ji auginama ir darže ar auga tik pievose. Kaip tas augalas atrodo susiradau internete, bet kur jo ieškoti informacijos neradau.
Vardas: Dalia
El. paštas:
Mulčiuoju iškarto. Stogo nuotrauka yra straipsnelyje" Kaip sekasi".
Vardas: Nijolė
El. paštas:
Labai smalsu suzinoti ar mulciuojate pavytusia zole kai pasodinate pomidorus ir kaip ta stoga pritvirtinate? Aciu uz atsakyma.
Vardas: Dalia
El. paštas:
Plėvelė paprasta
Vardas: Guoda
El. paštas:
Labai norisi išbandyti šį būdą - o stogui naudojote agroplėvelę ar paprastą?
Vardas: Dalia
El. paštas:
pomidorų sodinukai būna apie 30cm aukščio. Juos sodinu gulsčiai, maždaug pusę sodinuko užpilu žeme. kai užmulčiuoju, būna viskas žalia ir pomidorų net nesimato. Šieno ar kitokio mulčo nuiminėti nereikia. Maždaug po mėnesio jo dar tiek pat prikraunu.
Vardas: elena
El. paštas:
siemet ir as bandysiu taip kaip jus, bet labai noreciau nuotraukas paziuret. Nes nemazai klausimu atsiranda.... kaip su tuo sienu paskui, ar jis taip ir guli ten visa laika ar patraukt kazkada reikia?? kokio ugio sodinukai jei 15cm sieno pridet reikia? Kokiam auksti pleveles stogas? zodziu nemazai klausimu kila be foto. labai laukiu atsakymu su foto, dekui:)
Vardas: Agne
El. paštas:
Na labai idomus budas, bet realiai neisivaizduoju , kaip tai turi atrodyti, paguldyti pomidorai - aiksu, bet kaip tie vaisiai , kur jie ten guli? Gal turite nuotrauku ar imanoma kazkur toki regini pamatyti internete? Labai noriu siemet butent si buda imeginsti.
Vardas: edita
El. paštas:
labai visi laukiame nuotraukų, kad būtų drasiau kitais metais patiems pabandyti pabandyti.
Vardas: Agnė
El. paštas:
Jūrate, gal Jūs galėtumėte atsiūsti man savo pasodintų pomidorų nuotrauką šiuo el. paštu ajancauskiene@yahoo.com
Vardas: Jūratė
El. paštas:
dėl sėjos kalendoriaus išsiaiškinome, dabar turiu dar kitokių klausimų :)) Sodinau ir aš šįmet pomidorus gulsčiai, tikrai priaugino papildomų stiebų - tikri šaunuoliai! Bet pagrindinis stiebas vis tiek riečiasi į viršų ir auga stačiai. Labai smarkiai žydi, ir jei bus pomidorų tiek, kiek žiedų, tai neįtikėtina.... :) O noriu paklaust, ar Jūs nei vienų stiebų nerišot? kaip tie dabar statūs stiebai liks? nuo pomidorų svorio atsiguls ant žemės? kol kas neįsivaizduoju, reiks palaukt ir pažiūrėt kas ten pas mane darysis... :)
Vardas: Agnė
El. paštas:
Sveiki, Dalia, manau jau jūsų šiltnamyje pomidorai sėkmingai dera pasodinti šiuo įdomiu būdu. Priemenu, kad labai norėčiau pamatyti tokio jų auginimo būdo nuotraukas. Manu visi labai jų laukia :)
Vardas: Dalia
El. paštas:
Deja, nuotraukų neturiu, nesitikėjau, kad taip patiks. šiemet fotografuosiu.
Vardas: Dalia
El. paštas:
Yra visiškai atvirkščiai. Toks būdas reikalauja žymiai mažiau laiko ir jėgų, lieka daug laiko kitiems pomėgiams. Ypatingai tinka tiems, kurie turi mažai laisvo laiko.Žinoma, gyventi sodyboje būtų didžiulis privalumas - malonu
Vardas: era
El. paštas:
manau kad , norint auginti siuo budu - reikia gyventi sode ar sodyboje pastoviai , kadangi dirbantis pamainini ar siaip savaitini darba zmogus realiai neisgales.ar jus taip nemanot?juk tam reikia labai daug prieziuros ir meiles!nesupykit-bet tai senjoru prioritetas
Vardas: Dalia
El. paštas:
Kitas daržoves peliukai paragavo, bet pomidorų ne.
Vardas: ieva
El. paštas:
o peliukai nemegsta paragauti? As lauke sodinau nors ir negulscius, bet kur pazeme prisirpsta, tai buna apgrauzti.
Vardas: Dalia
El. paštas:
Sodinu pusiau aukštaūgius - \"Laukiai\", Viltis2\",aukštaūgius - \'Jaučio širdys\", slyvukai (sėklos jau daug metų renkamos pačių žmonių ir iki manęs atkeliavo jau be pavadinimo - žmonės juos vadina tiesiog atspariais), dar kelių rūšių pomidorus, bet be pavadinimo.Sėklas jau 3metus renku pati. Pomidorai guli, stati tik papildomi ūgliai, atitinkamai ir pomidorų kekės guli.
Vardas: asta
El. paštas:
ar nesukrenta pomidoru stiebai neatlaike vaisiu?
Vardas: Regina
El. paštas:
Kokią pomidorų rūšį sodinote,ar tai aukštaūgiai,ar žemaūgiai?