Stebuklingoji Piotro krosnis

Stebuklai dažniausiai glūdi paprastuose dalykuose. Taip atsitiko ir šį kartą. Šimtus metų žmonės galvoja kaip įmantriau įrengti krosnies vidų, kad ji kūrentųsi kuo ilgiau, kad sukauptų ir išspinduliuotų kuo daugiau šilumos... Ir štai visos žmonių sugalvotos gudrybės nublanksta prieš nuogą paprastumą. Stebuklingos Piotro krosnies viduje - nieko nėra. Taip ji tuščia. Ir tai yra pati didžiausia gudrybė. Pasirodo gamta pati sugeba natūraliai išvingiuoti dūmus pačia efektyviausia vaga..


„Ne televizorius kaltas,
kad mes jį žiūrime,
o mūsų pačių sąmoningumo lygis.“
(Išradėjas Piotras)

Kaip sužinojom apie Piotrą ir jo krosnį

Natalija iš Kauno, nutarusi aplankyti Lietuvos kedrynus, subūrė komandą ir išvažiavo link Pabradės, kur auga 30 arų suaugusių korėjinių pušų (kedrų). Kelionė buvo tikrai vykusi. Rastas kedrynėlis vienas gražiausių Lietuvoje, o be to pavyko prisikasti ir sodinukų. Laimingi keliauninkai pasuko namo, tačiau pusiaukelėje jų žvilgsnius patraukė vėjo jėgainės sparnai. Netradicinius sprendimus mėgstantys žmonės nutarė pasidomėti šiuo Lietuvoje dar neįprastu mechanizmu ir jo šeimininku. Pasisekė. Sodybos šeimininkas Piotras buvo namuose ir atvykusius mielai priėmė.

Vėliau tenai pavyko pabuvoti ir man.

Išradėjas konstruktorius Piotras

Nors Piotro išrasta ir sukonstruota krosnis ir kiti mechanizmai tikrai yra įspūdingi, tačiau, prisipažinsiu, jog jis pats man padarė dar didesnį įspūdį. Pirmiausia krito į akis jo atvirumas ir nuoširdumas. Nuo pirmų mūsų susitikimo akimirkų Piotras vis šypsojosi ir atvirai pyškino viską, ką žinojo apie mums rūpimus dalykus. Jis su didžiuliu malonumu mums parodė savo krosnį, papasakojo, kaip ją pasidaryti. Vėliau parodė pirtį su kita krosnele, kuri per 10-20 minučių prišildo visą patalpą (tradicinę pirtį juk reikia kūrenti 2-3 valandas!), pavedžiojo po visą savo rankomis pastatytą namą (5 aukštai!) ir netgi nubraižė pirties krosnelės brėžinius. „Man visai ne gaila, imkite brėžinius ir patys galėsite pasidaryti, juk tai labai paprasta“, - tikino Piotras, per kelis metus plynoje vietoje pasistatęs namą, ūkinį pastatą, dirbtuves, vėjo jėgainę ir daug kitų dalykų.

Kiekvieną mūsų žingsnį lydėjo Piotro originalūs išradimai ir išsamūs autoriaus komentarai. Nustembi pagaliau suvokęs, kiek daug paprastų dalykų virto stebuklingais šio mąstytojo rankų prisilietimo dėka... Kokios didelės yra žmogaus minties galios... Kiek daug gali paprastas žmogus.

 

stebuklingoji piotro krosnisIš kur Piotro stiprybė?

„Aš esu laisvas“, - sako Piotras. „Man nieko netrūksta, o jei pritrūksta, tai aš esu laisvas ir pats tai pasidarau, man nereikalinga niekieno pagalba“. Piotras nepriklausomas nei nuo vienos specialiosios tarnybos. Elektrą kol kas naudoja, bet tik dėl to, jog apsimoka. Ji pas mus yra pigi. Tačiau jau dabar Piotras yra visiškai pasiruošęs apsirūpinti elektra pats. Šeimininko vėjo jėgainė skirta vandeniui šildyti. Specialiosios tarnybos už tai imtų didelį mokestį ir Piotras jaustųsi priklausomas. Taip pat yra ir su šildymu. Stebuklingoji krosnis ne tik ekologiška ir patogi, bet ir ekonomiška. O kokius mokesčius moka miestiečiai už centrinį šildymą? Nuo darbdavių Piotras taip pat nepriklausomas. Jis viskuo pats apsirūpina ir jis tikrai yra laisvas. Visiškai nuo sistemos atsijungęs išradėjas turi daug laiko savo apmąstymams. 

Amžinasis variklis arba jokių „neįmanoma“

Susidomėjome, apie kokius išradimus dabar galvoja Piotras. „Kuriu amžinąjį variklį“, - atsakė išradėjas. „Bet juk amžinojo variklio išrasti neįmanoma“, - bandėm priminti dar mokykloje mums kaltas į galvą mintis. „Nieko nėra neįmanomo“, - gudriai šypsosi Piotras. „Prieš kelis šimtus metų sakė, jog pakelti lėktuvą į dangų nėra įmanoma, tačiau jie dabar skraido. Ir raketos skraido. Ateity bus ir amžinasis variklis.“ Piotras jau ne pirmus metus savo laisvę panaudoja mąstymui apie perpetum mobile. „Žemė juk sukasi, amžinai sukasi ir dar niekas nesugalvojo kodėl, neatrado ją sukančios jėgos. Žemės gelmėse juk vyksta amžini degimo procesai, tačiau jas sukelianti jėga taip pat neatrasta“ - mąsto Piotras. Išradėjas daug vilčių deda į vandens savybes, tyrinėja vandeninius mechanizmus ir yra tvirtai įsitikinęs, jog nieko nėra neįmanoma. Kas stebuklingo paprastoje krosnyje? 

Paprastą krosnį kaimiečiai kūrena kartą per dieną, tačiau rytais dažnai susiduria su nemalonia procedūra - reikia išlipti iš šiltos lovos į jau atšalusią patalpą ir skirti porą valandų kūrenimui. O kiek dar reikia laukti, kol namai įšyla? Tokia kasdienybė. Ir, neduok Dieve, jums prireikia kur nors išvažiuoti porai dienų. Visos gėlės ant palangių nušąla, o kai pagaliau grįžtate, iš karto vėl kūrenate. 

Visai kitaip yra pas Piotrą namuose. Jis krosnį kūrena kas dvi - tris savaites. Ilgiausiai šis prietaisas be pertraukos šildė patalpą net 31 dieną. Kai būna labai šalta, šis laikas sutrumpėja. Piotro krosnis sunaudoja kelis kartus mažiau malkų, nei tradicinė kaimiečių krosnis. Malkų skaldyti reikia mažiau, kūrenti reikia labai retai. Išradėjas sutaupo kasdien po porą valandų. Galiausiai, Piotras išvažiuoja į Ukrainą giminių aplankyti, o grįžęs randa šiltus namus. 

Negali būti? Fizikos dėsniai to neleidžia? O gal to neleidžia mūsų žemas sąmoningumo lygis ir tingėjimas nors kiek pajudinti savo sustabarėjusias smegenis? Kodėl vienas žmogus gyvena laisvai ir laimingai, o kitas vos galą su galu suduria, nors jų abiejų aplinkos sąlygos vienodos? Kodėl kaimynai ir bendradarbiai netiki Piotro krosnimi ir iki šiol kiša pinigus ir laiką į tradicinės krosnies statybą, nors išradėjas dalina savo brėžinius į kairę ir į dešinę dykai? Kodėl? 

Bet juk to negali būti!..

„Bet juk to negali būti pagal fizikos dėsnius“, - tikina Piotrą aplinkiniai, o šis vis tiek šildo savo namus tuo „neįmanomu“ dalyku, sunaudodamas trigubai mažiau malkų ir skirdamas keleriopai mažiau dėmesio krosnies priežiūrai. Kažkas čia ne taip. Krosnie, kokia tavo paslaptis? 

O paslapties jokios nėra. Yra tik gudrybės. Ir užtikrinu - viskas pagal fizikos dėsnius. Krosnis pagaminta iš senos metalinės elektros spintos, kuri yra panaši į šaldytuvą, tik kiek didesnė. Visos buvusios skylutės ir plyšiai hermetiškai užvirinti. Pirma krosnies gudrybė yra ta, kad ji yra didelės talpos, t.y. šiltas oras ilgai gali cirkuliuoti krosnies viduje, kol galiausiai bus pašalintas. Prisiminkime tradicinį variantą. Ten telpa vos pora glėbių malkų, o išsiskyrusi šiluma išlekia tiesiai pro kaminą, nespėjusi atlikti savo paskirties iki galo. Todėl reikia kūrenti kelias valandas. O Piotro krosnyje panaudojamas visas šiltas oras. Jis ilgai cirkuliuoja didelės talpos krosnyje, kol pagaliau atšąla. Ir tik pats vėsiausias oras yra pašalinamas. Tradicinėje krosnyje tai nėra įmanoma, nes kaminas išvedamas tiesiai iš krosnies viršaus. Pagal fizikos dėsnius žinome, jog šilčiausias oras kyla į viršų. Tradicinėse krosnyse šilčiausias oras iš karto išlekia pro kaminą. O Piotro krosnyje pro kaminą išlekia vėsiausias oras. Viskas atvirkščiai. Netvarka. Tai kaip čia yra? Vėl mistika ir vėl prieštaraujama fizikos dėsniams? O gi ne. Čia pasirodo antroji gudrybė. Kaminas Piotro krosnyje išvestas iš jos apačios, būtent ten, kur kaupiasi vėsiausias oras. Tik vėsiausiam orui pasišalinus, jo vietą gali užimti šiltesnis. Būtent todėl iš Piotro krosnies pirmiausia pasišalina nereikalingas - vėsiausias oras. 

Negali būti? Bet juk taip yra!..

Krosnis šilta kaip radiatorius. Jei reikia daugiau šilumos, pasukite vieną rankenėlę. Malkos degs greičiau, greičiau sudegs, tačiau bus daugiau šilumos. Vienu kartu į krosnį pakraunami du karučiai malkų. Tokiu kiekiu apšildyti galima didžiulį namą keletą savaičių ar net visą mėnesį. Galima ir vandens radiatorius išvedžioti po visomis grindimis. Tai labai paprasta. Piotras viską paaiškina. Belieka tik patiems pasidaryti arba kur nors užsisakyti, nes pats autorius savo darbų kitiems nekonstruoja ir nepardavinėja. Laisvą laiką jis naudoja ne darbui, pinigams ar pareigoms, o naujiems išradimams sugalvoti, savo originaliems apmąstymams ir gilioms įžvalgoms. Jei norite, patys pasidarykite. Brėžinius ir patarimus, visas gudrybes ir „paslaptis“ Piotras dalina nemokamai. Toks jis žmogus. 


Laimis Žmuida

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi


Saugos kodas:

Vardas: Arvydas
El. paštas:
ekonomiska.krosnele@mail.ru Sveiki, kas netingi skaityt ir isisavint naujos informacijos! Ir geros dienos, kas tinges paskaityt! Taigi, pagal susitarima galiu pagamint kieto kuro krosnele, kuria galima kurent malkom, briketais, granulem, lyginant su iprasta tokio tipo krosnele, sunaudojancia kuro per pus maziau arba dar maziau, taip pat sios konstrukcijos krosnele galima kurent ir atidirbtu varikliu tepalu, liaudyje vadinamu "atrabotke", taip pat sios konstrukcijos krosnele galima kurent ir vandeniu, panaudojant tam tikra prieda prie krosneles, tokiu budu prailginant jos veikima ir sunaudojant dar maziau kieto kuro. Taip pat, panaudojus krosneles konstrukcija, bei sumurijus akumuliacini silumos kaupikli, galima krosneles isskiriama siluma akumuliuot ir sildytis jau nekurenant krosneles. Zodziu, Ponai ir Ponios, skeptikai ir entuziastai, tikintys ir netikintys kreipkites ir uzsisakykit krosnele, o tada galesit isitikinti mano zodiu, ideju ir konstrukciniu sprendimu efektyvumu. Krosnele greit ikaista, gerai atiduoda siluma, yra labai ekonomiska, palyginus su siulomom rinkoje krosnelem, be to turi alternatyvu kuro pakaitala, tai yra tepala ir vandeni, o pakeitus krosneles konstrukcija, jos principus galima panaudoti ir pagaminti krosnele, skirta maisto gaminimui, ne tik patalpos sildymui. Deka panaudotos krosneles konstrukcijos, kuras sudega kuo puikiausiai, dumas, isejes is kamino, yra bespalvis, galima sakyti, kad jo isvis nesimato. Naudojant ir akumuliacini kaupikli yra gaunami du efektai, t.y. metaline krosnele greitai prisildo patalpa, o silumos akumuliatorius palaiko siluma krosnelei nesikurenant. Taigi nusaunam du zuikius vienu metu ir galim komfortiskai jaustis neuzilgo uzkurus krosnele. Toks kurenimo budas labai tinka ne tik pastoviai gyvenant gyvanamose patalpose, bet ir soduose ar sodybose, kur yra atvaziuojama tik savaitgaliui ar dar reciau. Panaudojus metalines krosneles konstrukcinius sprendimus, analogiskai galima sumuryti ir krosni. Be to neiprasta konstrukcija pagyvina ir suteikia patalpai savotisko sarmo ir pagyvina interjera. Taigi Ponai ir Ponios, skeptikai ir entuziastai, skubekit uzsisakyti, nedelskit, kol neatejo salciai ir neatveso oras. Visada pasiryzes jums pagelbeti ir pabendrauti. Rasykit i elektronini pasta savo pasiulymus ir klausimus. Mielai atsakysiu.
Vardas: nigmantas
El. paštas:
Geriau viena kart pamatiti ta pesiu ir su juo pasneketi.Negu kvailai diskutuoti.Jei sako kad tai veikia tai tikreusia taip ira.Reiks aplankiti si zmogu sudomino mane jis.Si kelione manau bus naudinga ir del vejo jegaines.
Vardas: jadvyga
El. paštas:
Kas gali tą krosnį pastatyti?
Vardas: AL
El. paštas:
Abejoju, ar tai virsutinio degimo krosnis, nes dumai iseina per apacia. Gali buti tik turinio degimo(smilkimo) arba apatinio degimo(smilkimo), priklausomai nuo to, per kur patenka oras. Kadangi degimas labai apribotas (patenk
Vardas: jura
El. paštas:
Kas issiaiskinote konkreciai kaip ta krosni pasidaryti, pasidalinkit ir su mumis.
Vardas: Algirdas
El. paštas:
Piotras Dukštų miestelis, Vilniaus raj , ten kur vėjo jėgainė.Tel 7 metų senumo 8 68129126
Vardas: Linas
El. paštas:
Aha,suintrigavo ir paliko ant ledo.Na,cia tikras lietuviskas bruozas: va,turiu saldaini,bet neduosiu.
Vardas: as
El. paštas:
Ka viskas ? baigesi stebuklai ? Gal imestumet daugiau info ar nuorodu ? gal Piotro Tel. ?
Vardas: dainius
El. paštas:
kodel neidedate pilno plano konstrukcijos matoma is vidaus ir kada bus ideta
Vardas: Julius
El. paštas:
Aciu p.Laimiui uz puiku straipsni , parasyta puikiu romantiniu stiliumi. Saunuolis . Tikslas pasiektas - skaitytojas suintriguotas . Deja , turiu pastebeti , kad techniniu detaliu pateikta tikrai mazoka . Taciau ir is pateiktos m-gos matau siuos dalykus : krosnis virsutinio degimo (isduoda dumu isvedimo padetis ir degimo laikas), krosnis turi 6 \"liuftus\" (matosi dumu sklendes) . Esant tokiam kiekiui dumu posukiu , naturalu , kad saltas kaminas prastai traukia ir jam reikalinga ventiliatoriaus pagalba . Taip pat manau , kad p.Piotras krosnies isikurimo momentui sklendes pasuka taip , kad eitu tiesiai i kamina , o veliau laipsniskai \"ijungia\" liuftus. Taip krosniai isikurti lengviau. Naturalu , kad esant tokiam \"liuftu\" skaiciui dumas iseina tikrai saltas , taigi kondensato susidaro nemazai. Kondensata nesunkiai galima isvesti i lauka arba blogiausiu atveju i sklidina vandens butelio formos inda (kaip vyna rauginant), tuomet kvapo problemos nelieka. Beje , niekada nereikia pamirsti , kad bet kokia krosni (jos liuftus) reikia valyti nuo suodziu - autorius to nemini , todel darau prielaida kad minimas pelenu isemimo dangtis nusiima kartu su dumu padavimo reguliavimo rankenelemis , atidengdamas ne tik pakuros ertme , bet ir \"liuftu\" spindzius. Kalbant is esmes tai virsutinio degimo katilo ir kaimiskos krosnies junginys . O ilga degimo trukme duoda ypac didele pakura , stambios staciai sudetos neskladytos kalades ir virsutinis degimas . Beje , sausa ir \"gero\"medzio malka kaitos prides papildomai. Taip pat reikia pastebeti kad ypac didelis Piotro namas turi didele silumine inercija , taigi leciau isiltu , taciau taip pat letai ir atvestu - namo turis veikia kaip geras silumos kaupiklis . Taigi Piotro krosnis - visikai imanomas ir techniskai pagrystas dalykas , tiesiog straipsnio autorius per mazai pateikia techniniu detaliu, todel pirmas ispudis toks kad \"nesueina\" galai . Beje , norint irengti centralini sildyma , \"liuftu\"skaiciu krosnyje tektu neisvengiamai mazinti . Vos nepamirsau - ant tokios krosnies maista gaminti butu galima jeigu virsutine sios metalies spintos(pakuros) dali palikti neapmuryta. Su pagarba komentatorei Marenai - vyrai nori tik vieno dalyko -krosnies , o ji - Piotro , taigi ji tures ir krosni ir visa kita .
Vardas: Marenta
El. paštas:
Na ir vyriskis! Kad taip man toki!!!
Vardas: algimantas
El. paštas:
vilioja ,bet kur rasti krosnies brezinius,ar pati piotra
Vardas: Kachegaras
El. paštas:
hmz.. teorishkai gal ir viskas gerai... bet kiek tokioje zematemperatureje krosnyje susikaupia kondensato? Juk jam net vamzdelis ishvestas. O kur kondensatas, ten metalas( krosnis ir kaminas) tiesiog trunyja. ir dar plius bai
Vardas: fuzzy
El. paštas:
manau, kad aprasytas paprasciausias pecius veikiantis duju generacijos principu. dabar tokiu pilna parduotuvese, tik sis issiskiria didele talpa (du karuciai malku) ir primityviu oro padavimo reguliavimu (nera automatiniu sklendziu, neuzima vietos). tokia sildancia deze pagaminti paprasta. sudetingumai prasideda, jei nori pajungti radiatorius - kaip teisingai isvedzioti vamzdi (ar kazka panasaus) su silumokaiciu, kad ji pakankamai isildytu karstas oras peciuje. visi pozymiai rodo butent i duju generacijos principa: ventiliatorius kamine uzdegant malkas sudaryti pakankamai traukai; kondensato anga; zemos temperaturos iseinantis oras (tikriausiai todel ir nupiestas metalinis kaminas, nes tokiems peciams butinas nerudijancio plieno ideklas, kad rugstys nesuardytu muro kamino). visgi idomu butu pamatyti ta sedevra ir pakalbeti su autoriumi, ar ilgai teko eksperimentuoti , kol optimizavo oro padavima...
Vardas: vladas
El. paštas:
Mane sudomino Piotro krosnys.Kas gali pasakyti koks jo tikslus adresas. Aciu.
Vardas: evaldas
El. paštas:
labai prasau noreciau smulkesnes informacijos apie ta krosni. arba bent piotro koordinates
Vardas: Nesusipratęs
El. paštas:
Straipsnio idėja labai gera, tačiau pats turinys sukelia tam tikrų klausimų. Apie jis - apie Piotro asmenybę ir filofinį požiūrį į gyvenimą, ar apie Piotro krosnį? Jei visgi apie krosnį, tai labai įdomu ar įmanoma iš pateiktos info pasigaminti tokį daiktą. Kur tie į kairę ir į dešinę dalinami brėžiniai? Visos sistemos sandarumas, tame tarpe ir krsonies pakuros turbūt labai didelis, eji malkos smilskta ir į išorę neina smalkės. Kaip tai pasidaryti? Koks ten varikliukas kamine? Jį reikia įjungti kiekvieno pakūrimo metu? Ar tokis krosnis tinka maistui virti ir kaip tuomet atrodo jos konstrukcija? Kur pagaliau garsiojo Piotro kontaktai pasitikslinimui kas ir kaip? Nu o jei straipsnio tikslas tik romantiškai pasvajot apie gražius, bet nepraktiškus dalykus, tuomet sory, viskas gerai ir komentarų neturiu...