Sėklai tik „teisingi“ agurkai

Nesenai vienoje rusiškoje svetainėje, skirtoje sodininkams  –  daržininkams, perskaičiau straipsnelį kaip rinkti agurkų sėklas. Žmogus dalijosi savo patirtimi. Pusę amžiaus pragyvenau, bet nieko net panašaus nesu girdėjusi. Straipsnelis skirtas tiems laimingiesiems, kurie augina nehibridinius agurkus.


Vasara eina į pabaigą, taigi laikas pradėti ruoštis naujam sezonui. O pasiruošimas prasideda nuo sėklų. Žinoma, jų galima nusipirkti, bet , jeigu jūsų darže auga  jums labai patinkanti agurkų rūšis (ne hibridas), tai geresnių už savo rinktas sėklas, patikėkite, tikrai nerasite.

 

Kaip taisyklė, visų moliūginių daržovių derlius būna didžiausias sėjant 2-3 metų sėklas. Užsimezga daugiau moteriškų žiedų, o tai reiškia ir derlius būna didesnis. Bet yra vienas nesudėtingas būdas rinkti sėklas ir jau sekančiais metais gauti gausų derlių.

 

Pirmiausiai sėklai atrenkami agurkai, kurių sėklinė kamera sudaryta iš 4-ių dalių –iš tokių sėklų formuojasi moteriški žiedai, kurie vėliau virsta agurkais.

 

agurkai

 

Rekomenduojama sėklas imti iš priekinės agurko dalies. Iš arčiau virkščios esančios agurko dalies sėklų išauga kartūs vaisiai.

 

O štai tokie agurkai sėklai nepaliekami. Todėl, kad iš tokio agurko sėklų formuojasi vyriški žiedai – tuščiažiedžiai.

 

agurko vidus

Taigi kaip renkamos sėklos? Viskas labai paprasta. Atrinkti agurkai turi „gauti“ pirmąją šalną. Tai savotiškas sėklų stratifikavimas:  karščiai vasarą, žymiai žemesnė temperatūra rudenį – tai užtikrina gausų derlių jau sekančiais metais.

 

Agurkas perpjaunamas išilgai. Išimamos sėklos kartu su minkštimu. Sudedamos į plastikinį arba stiklinį indą. Laikoma šiltai 25-30C temperatūroje dvi dienas – rūgsta. Po to sėklos praplaunamos vandeniu, kol lieka visiškai švarios. Rūgimo metu atsiskiria sėklų apvalkalėlis ir plaunant pašalinamas. Jeigu apvalkalėlis nepašalinamas, o sėklos išdžiovinamos, jos „susicementuoja“ ir tampa nedaigios.

 

Štai toks paprastas stebuklas. Manau Lietuvoje dar atsiras žmonių nesižavinčių spalvingomis hibridinių sėklų pakuotėmis ir puoselėjančių senąsias agurkų rūšis. Tikiuosi, kad ir aš nors mažuoju piršteliu prisidėjau prie šio turto išsaugojimo.

 

Sėkmės jums jūsų darbuose.

 

P. S. Gal kas turi ir gali pasidalinti tikrų agurkų sėklomis. Rašykite dalianone@gmail.com

 

Dalia

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi






Saugos kodas:

Vardas: Danutė
Data: 2018-03-12
El. paštas: pantvardziai@gmail.com
Atsiprašau už klaidą.Turėjo būti žodis numatyti ,kuris agurkas....
Vardas: Danutė
Data: 2018-03-12
El. paštas: pantvardziai@gmail.com
Gal galit rekomenduoti nehibridinių agurkų veisles.Ir kaip jas atskirti nuo hibridinių agurkų.Ir kaip numauti ,kuris agurkas turi 4 kameras ,o kuris tris.O galturit ir pardavimui tų sėklų.Būčiau labai dėkinga.
Vardas: Dalia
Data: 2015-09-10
El. paštas:
Beje yra ir termosas
Vardas: Dalia
Data: 2015-09-10
El. paštas:
Namuose visada atsiras šilta vietelė: prie viryklės ar saulėtą dieną ant palangės.
Vardas: Tauras
Data: 2015-09-10
El. paštas: tp@3norai.lt
O kaip 2 dienas išlaikote 25-30 C temperatūrą?
Vardas: Eimutė
El. paštas:
Labai ačiū Daliai už pasidalinimą. Nehibridinių agurkų pavasarį pirkau iš puikaus sėklų auginimo meistro individualiame ūkyje - Štarolio. Rudenį rinkau pastarųjų sėklų, bet ne pagal čia aprašytas taisykles. Tai kažin ar bus daigios ir koks bus rezultatas kitąmet. Norėčiau paprieštaraut, kad hibridai netinka sėklai. Tinka, tik neturės buvusių savybių. Bet pasėjus buvusius hibridus, galima atsirikt geriausius požymius turinčius agurkus ir kurti savo nehibridinę veislę.
Vardas: Dalia
El. paštas:
O agurkai tikrai nehibridiniai? Jeigu tai hibridiniai agurkai, jie bet kokiu atveju netinkami sėklai.
Vardas: naujokė
El. paštas:
dar šalnų nebuvo,o mano darže jau pūva agurkai palikti sėklai...nors dar ne visai parudavę, dar kiek žali.Iš tokių manau nieko nebus.
Vardas: Alma
El. paštas:
Labai ačiū už atsakymą
Vardas: Dalia
El. paštas:
Įsižiūrėkite į nuotraukas.4kamerų agurkas apvalus, 3 kampuotas. Dabar parduodamos tik hibridinių agurkų sėklos. Ypatingo skirtumo tarp jų nepajutau, gal tik kai kurie labiau dygliuoti, gauburuoti. Bet derlingumas ir skonis vienodi. Išskirti galėčiau IKI sėklas salotiniai agurkai (gal reikia suprasti, kad netinka perdirbimui). Auginau šiltnamyje, derlingi, šiek tiek kitokia forma - ilgesni, bet neperdaug, skonis geras - saldesni.
Vardas: Alma
El. paštas:
sveiki, labai ačiū už įvairias naujienas ir paprastas įdomybes. Tačiau kyla klausimas, kaip atrinkti tuos agurkus, juk juos reikia perpjauti, tai kaip tada palikti iki šalnų? Esu dar jauna daržininkė, todėl atleiskit man už tokį klausimą. Gal galite parekomenduoti kokių agurkų veislių. Dėkoju
Vardas: Audronė
El. paštas:
Labai įdomu. Genialu viskas,kas paprasta :) Aš irgi norėčiau turėti galimybę atnaujinti senovines veisles. Ir ne tik agurkų
Vardas: Stefanija
El. paštas:
Labai idomu ir didelis aciu uz pasidalijima....